Apeli i Speciales ua ul dënimin Gucatit e Haradinajt, do të vuajnë nga tre muaj më pak burgim - Gazeta Express
string(89) "apeli-i-speciales-ua-ule-denimin-gucatit-e-haradinajt-do-te-vuajne-tre-muaj-me-pak-burgim"

Lajme

Gazeta Express

02/02/2023 14:57

Apeli i Speciales ua ul dënimin Gucatit e Haradinajt, do të vuajnë nga tre muaj më pak burgim

Lajme

Gazeta Express

02/02/2023 14:57

Ish-krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së janë dënuar me nga katër vjet e tre muaj burgim nga Gjykata e Apelit në Dhomat e Specializuara në Hagë, raporton Gazeta Express.

Kryetarja e trupit gjykues të Apelit tha se ndaj Gucatit e Haradinajt mbetet në fuqi edhe dënimi me gjobë prej nga 100 euro. Gjithashtu, atyre do t’u llogaritet në dënim edhe koha e qëndrimit në paraburgim.

Lexo Edhe:

Më 18 maj 2022, Gucati e Haradinaj u dënuan me nga katër vjet e gjysmë burgim në shkallë të parë, pasi u shpallën fajtorë për pengim në administrimin e drejtësisë, frikësim të dëshmitarëve dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës.

Ish-krerët e OVL-UÇK-së u gjetën fajtorë se kishin shpërndarë për gazetarët dokumente të klasifikuara të Dhomave të Specializuara, pasi ato silleshin në zyrat e kësaj organizate në vitin 2020.

Gucati e Haradinaj u arrestuan më 26 nëntor të vitit 2020 dhe prej atëherë janë në paraburgim në Hagë.