“Anibar Screening” në ‘Hapësira 17’ - Gazeta Express
string(31) "anibar-screening-ne-hapesira-17"

Arte

Gazeta Express

14/09/2022 15:23

“Anibar Screening” në ‘Hapësira 17’

Arte

Gazeta Express

14/09/2022 15:23

Festivali i filmave animacion më i njohuri në Kosovë, kthehet në Hapësirën 17 të martën, më 20 shtator, më fillim nga ora 18:00.

Anibar rikthehet në Project Space 17, me animacionet e edicionit të 13-të të festivalit të fokusuara në të drejtat e njeriut.
Programi për të drejtat e njeriut është e vetmja garë tematike në Festivalin e Animacionit Anibar. Ideja për kurimit e garës, nisi nga nevoja për të vënë në qendër të vëmendjes historitë që nuk kanë hapësirë. Secili edicion dëshmon se si animacioni luan një rol në interpretimin e këtyre tregimeve në një dimension vizualisht sfidues dhe dinamik, për të ndihmuar audiencën të reflektojë se si trajtohen të drejtat e njeriut në situata të ndryshme.

Lexo Edhe:

Ky grant mbështetet nga Austrian Development Agency

/Gazeta Express