Andi në rolin e “instruktorit të xhudos”, u mëson “kata” Artës dhe Artanit - Gazeta Express
string(69) "andi-ne-rolin-e-instruktorit-te-xhudos-u-meson-kata-artes-dhe-artanit"

Andi në rolin e “instruktorit të xhudos”, u mëson “kata” Artës dhe Artanit

TV/Film

Gazeta Express

03/01/2023 19:51

Banorja e shtëpisë së Big Brother VIP Kosova, Arta ka shprehur dëshirën për të mësuar se si bëhet teknika “kata” në xhudo, ndërsa Andi nuk ka hezituar t’i vihet në dispozicion.

Ai ka shfaqur pranë Artës mënyrën se si behët “kata”, dhe jo vetëm.

Lexo Edhe:

Në ndihmë i ka ardhur edhe Artani, me të cilin demonstruan teknikën në fjalë.

Përndryshe, ekzistojnë dy mënyra kryesore të ushtrimit të xhudos: Randori dhe Kata.

Kata, e cila me përkthim në shqip do të thotë “formë”, praktikohet duke ndjekur një sistem format të ushtrimit të paracaktuar.

Kata përveç teknikave të hedhjes dhe mbajtjeve përmban edhe teknikat e goditjes me dorë dhe këmbë, ato janë mënyra më e mirë e mbrojtjes dhe sulmit në raste të ndryshme, duke qenë teorikisht të sistemuara.