Amerikanët deklasojnë Italinë dhe kalojnë në gjysmëfinale të Kupës së Botës - Gazeta Express
string(75) "amerikanet-deklasojne-italine-dhe-kalojne-ne-gjysmefinale-te-kupes-se-botes"

Amerikanët deklasojnë Italinë dhe kalojnë në gjysmëfinale të Kupës së Botës

Sport

Gazeta Express

05/09/2023 16:32

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kualifikuar për në gjysmëfinale të Kupës së Botës në basketboll.

Të udhëhequrit e Steve Kerr eliminuan sot Italinë në çerekfinale të këtij kampionati, shkruan Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Amerikanët triumfuan me rezultatin  63:100.

Mikal Bridges me 24 pikë dhe Tyrese Haliburton me 18 sosh, ishin dy prej më meritorëve në fitoren e ShBA-ve.

Te Italia u dallua Simone Fontecchio me 18 pikë.

Kombëtarja amerikane në gjysmëfinale do të përballet me fituesin nga ndeshja mes Letonisë dhe Gjermanisë. /Gazeta Express/