Alergjitë ushqimore dhe simptomat më të zakonshme që shkaktojnë ato - Gazeta Express
string(67) "alergjite-ushqimore-dhe-simptomat-me-te-zakonshme-qe-shkaktojne-ato"

Alergjitë ushqimore dhe simptomat më të zakonshme që shkaktojnë ato

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

20/06/2024 22:15

Disa alergji janë shumë më të zakonshme se të tjerat dhe disa njerëz mund të përjetojnë vetëm simptoma të rastësishme dhe të lehta, për të tjerët një alergji mund të jetë një çështje shëndetësore më e komplikuar.

Vezët

Lexo Edhe:

Nëse jeni alergjik ndaj vezëve, mund ta gjeni veten me anafilaksë (sëmundje serioze reaksion alergjik) ose ënjtje. Ndonjëherë alergjia manifestohet me simptoma më të vogla, si fryrje dhe/ose të vjella. Vlen gjithashtu të kujtohet se vetëm për shkak se disa individë janë alergjikë ndaj të verdhës së vezës, kjo nuk do të thotë se ata do të jenë domosdoshmërisht alergjikë ndaj të bardhës së vezës dhe anasjelltas.

Peshku

Një reaksion alergjik ndaj peshkut mund të rezultojë në reaksione të frymëmarrjes, anafilaksi, sindromë të alergjisë orale dhe të vjella. Dikush me alergji ndaj peshkut ka një shans 50% të jetë alergjik ndaj shumë llojeve të ndryshme të peshkut. Megjithatë, ata mund të jenë vetëm alergjikë ndaj një specie.

Frutat

Reagimet e padëshiruara ndaj frutave mund të variojnë nga kruajtje e lehtë dhe skuqje deri te urtikaria e gjeneralizuar, sindroma e alergjisë orale, dhimbje barku, të vjella dhe anafilaksia. Mangot, luleshtrydhet dhe bananet janë frutat që shkaktojnë më shumë reaksione alergjike. Domatet dhe avokadot gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të ngjashme.

Kikirikët

Një alergji ndaj kikirikëve mund të çojë në ënjtje, të vjella dhe anafilaksi. Është një alergji ndryshe nga ajo e arrave, pasi kikirikët janë bishtajore.

Susam

Një reaksion alergjik ndaj susamit mund të rezultojë në reaksione respiratore, të lëkurës dhe gastrointestinale, të cilat mund të çojnë në përgjigje serioze sistemike anafilaktike.

Arrat

Një reaksion alergjik ndaj arrave mund të shfaqet në skuqje, urtikarie, ënjtje, të vjella dhe anafilaksi.