Alergjia në qumësht më e zakonshmja tek fëmijët - Gazeta Express
string(47) "alergjia-ne-qumesht-me-e-zakonshmja-tek-femijet"

Alergjia në qumësht më e zakonshmja tek fëmijët

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

16/06/2023 23:15

Një studim i fundit zbulon se alergjia e qumështit prek mbi gjysmën e 1 vjeçarëve në botë dhe përbënë 40% të alergjive ushqimore për fëmijët nga një deri dy vjeç.

“Publiku i përgjithshëm duhet të jetë më i vetëdijshëm për alergjitë e qumështit. Ata mendojnë se kjo gjë nuk është serioze”, tha Dr Ruchi Gupta, profesor i pediatrisë në Shkollën Northwestern të Mjekësisë në Çikago.

Lexo Edhe:

Në një hulumtim kombëtar prej rreth 52 mijë familjeve amerikane ku u përfshinë më shumë se 38 mijë familje me fëmijë, studiuesit zbuluan se gati 2% e fëmijëve raportojnë simptoma të qëndrueshme të alergjisë ndaj qumështit IgE.

Simptomat e kësaj alergjie janë shtrëngimi i fytit dhe vështërsi në frymëmarrje.