Akuzat/ Sa vite burg rrezikojnë Sali Berisha dhe dhëndri i tij Jamarbër Malltezi - Gazeta Express
string(79) "akuzat-sa-vite-burg-rrezikojne-sali-berisha-dhe-dhendri-i-tij-jamarber-malltezi"

Shqiperi

Gazeta Express

22/10/2023 9:58

Akuzat/ Sa vite burg rrezikojnë Sali Berisha dhe dhëndri i tij Jamarbër Malltezi

Shqiperi

Gazeta Express

22/10/2023 9:58

SPAK lëshoi të shtunën dy urdhër arrested he një masë sigurie “detyrim paraqitje” duke u futur në familjen Berisha për çështjen e kompleksit “Partizani”.

Të arrestuar janë Jamarbër Malltezi, dhëndri i Berishës dhe ndërtuesi Fatmir Bektashi, që ndërtoi në tokën e kompleksit “Partizani”. Ndërkohë, për Berishën është dhënë masa e sigurisë “detyrim paraqitje” në pamundësi për të dhënë një masë më të rëndë për shkak të moshës.

Lexo Edhe:

Ish-kryeministri Sali Berisha është marrë i pandehur për veprën penale të korrupsionit pasiv të zyrtarëve të lartë nga Prokuroria e Posaçme, një akuzë që mbart dënim nga 4 deri në 12 vjet burg.

Jamarbër Malltezi, bashkëshorti i vajzës së ish-kryeministrit është akuzuar për veprën penale të korrupsionit dhe pastrimit të parave, një vepër penale që parashikon dënime nga 5 deri në 15 vjet.

Akuzat lidhjen me dosjen e privatizimit të kompleksit “Partizani” mbi truallin e së cilit u ndërtuan 17 kulla nga Malltezi dhe biznesmeni Fatmir Bekteshi.