Aktorja greke Irene Papas ka vdekur në moshën 96-vjeçare - Gazeta Express
string(56) "aktorja-greke-irene-papas-ka-vdekur-ne-moshen-96-vjecare"

Arte

Gazeta Express

14/09/2022 14:49

Aktorja greke Irene Papas ka vdekur në moshën 96-vjeçare

Arte

Gazeta Express

14/09/2022 14:49

Ka ndërruar jetë Irene Papas, ndoshta një nga aktoret më të rëndësishme greke të brezit të saj. Aktorja dhe këngëtarja greke ka lindur në Chiliomodi afër Korinthit dhe ka arritur një karrierë që zgjat më shumë se 50 vjet.

Ajo fitoi njohje ndërkombëtare përmes filmave të tillë të njohur të vlerësuar me çmime si The Guns of Navarone dhe Zorba the Greek.

Lexo Edhe:

Në vitin 2018, u njoftua se Papas vuante nga sëmundja Alzheimer për pesë vjet që nga viti 2013. Që atëherë ajo jetonte larg syrit të publikut.

Papas lindi në vitin 1926. Nëna e saj ishte mësuese dhe babai i saj jepte mësime për dramë klasike. Sipas Papas, ajo ishte magjepsur nga aktrimi që në moshë të vogël dhe do të vepronte si fëmijë, ndërsa fëmijët e tjerë luanin.

Jeta e Papas ndryshoi kur familja e saj u zhvendos në Athinë kur ajo ishte shtatë vjeç. Ajo u zhyt në aktrim dhe mori pjesë në shumë shfaqje në Greqi . Shumica e shfaqjeve në të cilat ajo ishte mund të konsiderohen “klasike”; Ibsen, Shekspiri dhe tragjeditë e lashta greke shënuan disa nga përpjekjet e saj të para në botën profesionale të aktrimit.

Irene Papas shpejt u bë një emër i madh në takimet e producentëve të Hollivudit. Ajo tërhoqi vëmendjen e kineastëve të rëndësishëm amerikanë, duke mbjellë farën për të ardhmen e saj si një nga aktoret greke më me ndikim të të gjitha kohërave. Papas ishte më i njohur për performancat e saj spektakolare në filmat grekë të bazuar në tragjedi si Antigone ,  Electra dhe  Iphigenia .

Portrait taken in 1952 shows Greek actress Irene Papa smoking. (Photo by INTERCONTINENTALE / AFP) (Photo by -/INTERCONTINENTALE/AFP via Getty Images)

Irene Papas: Ylli i Hollivudit

Pasi Papas u vendos si një aktore jashtëzakonisht e talentuar me një gamë të madhe emocionale, ajo luajti në një listë të gjatë filmash të Hollivudit që e bënë atë një emër të njohur ndërkombëtarisht.

Edhe pse filmi i saj i parë amerikan,  The Man from Cairo , ishte i dobët, ajo shpejt u ngjit në rangun për sa i përket produksioneve. Në  Tribute to a Bad Man  (1956), ajo luajti rolin kryesor femër, Jocasta Constantine, së bashku me James Cagney.

Më pas ajo filloi të merrte role më të mëdha në filma jashtëzakonisht të suksesshëm si  The Guns of Navarone  në 1961 dhe  Zorba the Greek në 1964. Fatkeqësisht, megjithë suksesin komercial të filmave në të cilët ishte përfshirë Papas, ajo ishte vazhdimisht e papaguar dhe shpesh ishte e papunë; për  Zorba grekun,  ajo u pagua në mënyrë të jashtëzakonshme vetëm 10,000 dollarë dhe nuk mundi të gjente një rol për tetëmbëdhjetë muaj pas paraqitjes së saj në film.

Jeta personale

Jeta e saj personale dhe historia e takimeve janë shpesh po aq fokus bisedash sa edhe trajektorja e saj e karrierës e përbërë nga mbi shtatëdhjetë filma. Kur ishte vetëm 21 vjeç, ajo u martua për herë të parë me regjisorin Alkis Papas. Fatkeqësisht, martesa nuk zgjati dhe ata u divorcuan vetëm katër vjet më vonë në 1951.

Ndoshta kapitulli më magjepsës i jetës romantike të Papas erdhi tre vjet më vonë, në 1954. Ky është viti kur Papas takoi njeriun që më vonë do ta quante dashuria e jetës së saj, kur aktorja e re greke filloi të dilte me Marlon Brando.

“Unë kurrë nuk kam dashur një burrë siç kam dashur Marlon. Ai ishte pasioni i madh i jetës sime, absolutisht njeriu për të cilin më interesonte më shumë dhe gjithashtu ai që vlerësoja më shumë, dy gjëra që përgjithësisht janë të vështira për t’u pajtuar”, tha Papas për aktorin legjendar të  The Godfather .

Megjithatë, njerëzit janë më pak të vetëdijshëm për një aspekt tjetër magjepsës të jetës së Papas, që ishin pikëpamjet e saj politike. Papas ishte një liberale e përjetshme dhe në vitin 1967, kur junta ushtarake greke erdhi për herë të parë në pushtet, ajo bëri thirrje për një “bojkot kulturor” kundër “Rajhut të Katërt”.

Kundërshtimi i saj i ashpër publik ndaj regjimit nënkuptonte se kur junta konsolidoi  pushtetin e saj në vitin 1967, Papas u dërgua në mërgim. Ajo jetoi në Itali dhe Nju Jork gjatë diktaturës ushtarake greke të asaj kohe para se të mund të kthehej në  Greqi në 1974 .

Papas vazhdoi aktrimin në Romë dhe ndërkombëtarisht për vite me radhë me paraqitjen e saj të fundit në filmin portugez të vitit 2003  A Talking Picture./greekreporter