A vendosni një pikë në fund të mesazhit tuaj? Shkenca thotë se nuk jeni mirë - Gazeta Express
string(75) "a-vendosni-nje-pike-ne-fund-te-mesazhit-tuaj-shkenca-thote-se-nuk-jeni-mire"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

27/12/2022 18:57

A vendosni një pikë në fund të mesazhit tuaj? Shkenca thotë se nuk jeni mirë

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

27/12/2022 18:57

Të flasësh me dikë në një bisedë dhe t’i përgjigjesh duke vënë një pikë në fund të mesazhit të tyre është e çuditshme. Kjo tregon se jeni nervoz, ose se dëshironi të përfundoni bisedën.

Le të shohim një shembull dialogu me mesazhe që përfundojnë në një pikë:

Lexo Edhe:

“Mirëmëngjes”

“Mirëmëngjes”.

“A do të shkojmë për kafe pasdite në fund të fundit?”

“Kam punë, nuk kam kohë”.

Le të shohim se çfarë ka për të thënë shkenca për ata që duan të vënë një pikë në fund të mesazhit të tyre

Sipas një studimi të Universitetit Binghamton, pika në fund të mesazhit është absurde. Gjithashtu, marrësi i percepton mesazhe të tilla si të pasinqerta: “Mezi pres të të shoh në mbrëmje”.

Meqë ra fjala, pasthirrmat i bëjnë mesazhet më të përzemërta dhe më të thella. Pika në fund të një mesazhi është dhe tani e vërtetuar shkencërisht, e njëjta për njerëzit psikotikë ose baballarët që hedhin hapat e tyre të parë me teknologjinë dhe telefonat inteligjentë.

Sipas drejtueses së hulumtimit, Celia Klin, e gjithë kjo lind për shkak të nevojës sonë për të dalluar tonin që na drejtohet dikush kur na shkruan një mesazh. Pra, çfarë kemi ne në dispozicion? “Tekstet i mungojnë shumë elementë socialë të përdorur në bisedat reale ballë për ballë,” tha Klin.

“Kur flasin, njerëzit përçojnë lehtësisht informacion social dhe emocional me shikim, shprehje të fytyrës, tonin e zërit, pauza, etj. Njerëzit padyshim nuk mund t’i përdorin këto mekanizma kur dërgojnë mesazhe. Pra, ka kuptim që dërguesit e mesazheve të mbështeten në atë që është në dispozicion për ta: emoticon, gabime të qëllimshme drejtshkrimore që imitojnë tingujt e të folurit dhe, sipas të dhënave tona, shenjat e pikësimit.

Pra, kur doni të komunikoni me dikë dhe i vetmi mjet në dispozicion për ju është një bisedë elektronike, duhet të bëni më të mirën për të transmetuar se si ndiheni në momentin që shkruani atë që dëshironi të thoni. Mos vendosni një periudhë nëse nuk e keni parasysh! /abcnews.al