A mund t'ju ndihmojnë vezët në humbjen e peshës dhe si duhet t'i bëni pjesë të dietave të shëndetshme - Gazeta Express

A mund t’ju ndihmojnë vezët në humbjen e peshës dhe si duhet t’i bëni pjesë të dietave të shëndetshme

Shneta

Gazeta Express

02/04/2021 13:10

Vezët janë proteina me cilësi të lartë dhe përmbajnë një larmi të gjerë vitaminash dhe mineralesh, të tilla si vitamina A, vitamina D dhe B.

Vezët janë gjithashtu të pasura me kolinë, një mikronutrient që është i rëndësishëm për gratë shtatzëna dhe foshnjat.

Lexo Edhe:

Të dyja, e bardha dhe e verdha e vezës përmbajnë proteina. Një vezë e madhe përmban: Kalori: 71.5, yndyrë: 4.8 gram, vitamina A: 160 mcg, kalciumi: 56 mg, vitamina D: 2 mcg

Sipas ekspertwve, për sa i përket humbjes së peshës, proteina në vezë mund t’ju ndihmojë të jeni të ngopur dhe mund të kontribuojë në ngrënien e më pak kalorive gjatë ditës.

Një pjesë e sfidës kur humbni peshë është kënaqja e urisë tuaj ndërsa jeni ende në një deficit kalorik. Një mënyrë për ta trajtuar këtë është duke ngrënë ushqime me proteina të larta që na mbajnë më të ngopur për më shumë kohë.

Proteinat janë më mirë në ngopjen e urisë sesa karbohidratet ose yndyrnat, sepse tretja e tyre zgjat më shumë. Procesi i ngrënies, tretjes dhe ruajtjes së ushqimit quhet efekti termik. Efekti termik i ushqimit është rritja e lehtë e metabolizmit që përjetoni pasi ta keni ngrënë. Ekzistojnë një larmi faktorësh që shkojnë në rritjen e efektit termik, një prej të cilëve është sasia e proteinave.

Metabolizmi është aftësia e trupit tuaj për të djegur kalori për energji. Ndërsa të pasurit e një metabolizmi të shpejtë ose të ngadaltë është vërtet subjekt i gjeneve tuaja, ngrënia e një ushqimi me proteina të larta, si vezët, shpejton metabolizmin tuaj dhe djeg më shumë kalori.

Proteina gjithashtu përfiton nga shëndeti i muskujve, duke ju ndihmuar të ruani dhe madje të ndërtoni muskuj më të mëdhenj. Rritja e masës muskulore ka një efekt të drejtpërdrejtë në përmirësimin e metabolizmit. Muskujt përdorin më shumë energji dhe djegin më shumë kalori në qetësi, kështu që sa më shumë muskuj të keni, aq më me efikasitet trupi juaj djeg ushqimin që hani.

Për më tepër, ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm mund të zvogëlojë marrjen e përgjithshme të kalorive duke parandaluar dëshirat më vonë gjatë ditës.

Si t’i hani vezët për humbje peshe        

Nuk ka një rregull të vështirë dhe të shpejtë për sa vezë duhet të hani, por të hani një në ditë është mjaftueshëm.

Mishi i mëngjesit si proshuta dhe suxhuku përmbajnë shumë yndyrë të ngopur, prandaj përpiquni ta kufizoni konsumine e tyre me vezët. Në vend të kësaj, përfshini perime apo avokado.

Për të vrarë bakteret e dëmshme, është më mirë t’i gatuani derisa veza (dhe e verdha e vezës) të jetë ngurtësuar.

Mund t’i zieni apo t’i skuqni, por nëse bëni këtë të fundit,  sigurohuni që të përdorni sasi minimale të vajit të shëndetshëm.