“A mund t’i kemi dy të arta?” – Italiani e ndan vendin e parë me kundërshtarin nga Katari - Gazeta Express

Sporte tjera

Gazeta Express

01/08/2021 17:06

“A mund t’i kemi dy të arta?” – Italiani e ndan vendin e parë me kundërshtarin nga Katari

Sporte tjera

Gazeta Express

01/08/2021 17:06

Një finale e jashtëzakonshme në kërcim të lartë përfundoi me dy fitues, Gianmarco Tamberin e Italisë dhe Mutaz Barshimin e Katarit që morën medalje të arta.

Pas një gare dërrmuese që zgjati plot dy orë, Barshim dhe Tamberi ishin të pandarë sepse që të dy e bënë kërcimin më të lartë, 2.37 metra, raporton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Atyre iu ofrua një mundësi të merrnin pjesë në një kërcim tjetër shtesë.

Por ata nuk pranuan dhe u pajtuan që ta ndanin titullin, duke nxitur festë të madhe në stadium.

Kjo është hera e parë që dy atletë e ndajnë vendin e parë në atletikë në Lojëra Olimpike që prej vitit 1912.

Maksim Nedasekau i Bjellorusisë e fitoi medaljen e bronztë, pasi kishte kërcyer 2.37 metra po ashtu, por kishte pasur më shumë tentime gjatë garës.

Tamberi dhe Bashim e përqafuan njëri-tjetrin pra se të vraponin për të festuar me trajnerët dhe bashkëlojtarët e vet. /Gazeta Express/