A mund të arrijë Bitcoin 1 milion dollarë në 90 ditë? - Gazeta Express
string(52) "a-mund-te-arrije-bitcoin-1-milion-dollare-ne-90-dite"

A mund të arrijë Bitcoin 1 milion dollarë në 90 ditë?

AutoTech

Gazeta Express

24/03/2023 23:17

Bitcoin është rritur gati 70% këtë vit, dhe CNBC vëren se të brendshëm të industrisë mbeten optimistë, të paktën për të ardhmen e afërt të kriptomonedhës.

Ata madje presin që ai të arrijë nivele të reja këtë vit.

Lexo Edhe:

Deri më tani, Bitcoin ka arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 68,990.90 dollarë në nëntor 2021. Që atëherë, çmimi i monedhës virtuale ka rënë me rreth 60%, por Marshall Baird, shefi i strategjisë së shkëmbimit amerikan të kriptove Gemini, është i bindur se mund të arrijë në 100,000 dollarë në 2023.

Një bast për 1 milion dollarë

Diskutimet rreth asaj se sa larg mund të shkojë çmimi i bitcoin këtë vit u intensifikuan pasi Balaji Srinivasan, një investitor dhe ish-CTO në Coinbase, vuri bast 2 milionë dollarë më 17 mars se bitcoin do të kishte vlerë 1 milion dollarë ose më shumë në 90 ditë, kujton “CNBC”.

Basti u bë në përgjigje të një përdoruesi të Twitter, i cili tha se do të vinte bast 1 milion dollarë që SHBA nuk do të kalonte në hiperinflacion.

Srinivasan argumenton se “bota po ripërqendrohet në Bitcoin si ar dixhital” pasi hiperinflacioni fillon të gërryejë vlerën e dollarit amerikan. Kjo, sipas tij, ka motivuar vendet, individët dhe kompanitë që të fillojnë të blejnë sasi të mëdha të kriptomonedhës më të provuar.

Një çmim prej 1 milion dollarësh për Bitcoin do të përfaqësonte një rritje afërsisht 3,600% mbi çmimin aktual të monedhës dixhitale.

Megjithatë, ky parashikim shkakton buzëqeshje tek analistët. Marshall Beard i Gemini është një prej tyre, sepse, sipas fjalëve të tij, “ka ndoshta një botë ku Bitcoin arrin 1 milion dollarë”, por jo në 90 ditë.

“Mendoj se që Bitcoin të bëhet një milion dollarë në 90 ditë, duhet të ndodhin disa gjëra të çmendura në botë që askush nuk i dëshiron”, tha ai për CNBC, duke shtuar se një vlerë e tillë është e mundur në 10 vjet më parë.