A keni dëgjuar për ujin e zi blk. dhe dobitë e tij shëndetësore? - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

07/08/2020 16:40

Me i fundit

dpt

A keni dëgjuar për ujin e zi blk. dhe dobitë e tij shëndetësore?

Lajme

Gazeta Express

07/08/2020 16:40

Uji është thelbësor për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm, sepse trupi jonë mbështetet në ujë për të funksionuar, pavarësisht nëse keni diabet apo jo.

Për të përfituar nga dobitë shëndetësore të ujit në mesin e shumë ujarëve ja vlen të zgjidhi ujin blk.

Blk. është një markë premium alkaline e ujit, i cili është shumë i dobishëm sepse përmbanë një përzierje të mineraleve Fulvic, në përbërje ka 77% minerale.

Acidi Fulvic është një komponent i humusit. Humusi është bërë nga shumë komponime organike që gjinden në tokë dhe sedimentet shkëmbore. Kjo komponentë është bërë e njohur për ngadalësimin e plakjes, përmirësimin e shëndetit të tretjes dhe mbrojtjen e funksionimit të trurit. Në studimet e fundit është treguar se acidi Fulvic ka veti antioksiduese, neuro-mbrojtëse, antimikrobike dhe anti-inflamatore.

Njeriu kur djersitet humb një numer të rëndësishëm të elektroliteve, për këtë arsye është e rëndësishme të pini ujë Blk. sepse ndihmon ne zevendësimin e këtyre elektroliteve në mënyrë që të qëndroni të hidratuar dhe të rifreskuar.

Uji alkalik ndihmon trupin të neutralizojë aciditetin dhe të qëndrojë në ekuiliber. Uji normal ka një Ph  prej 7.0, kurse uji alkalik ka një nivel Ph prej 8.0+ duke ndihmuar në mbajtjen e trupit tuaj në kontroll.

Ky ujë është i pasur edhe me aminoacide dhe antioksidantë. Aminoacidet janë blloqe ndërtimi për proteina dhe themeli për indet e shëndetshme, muskujt dhe sistemin imunitar. Blk. përmban 18 aminoacide thelbësore. Ndërsa antioksidantët natyrorë ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga radikalet e lira që ndikojnë në shëndetin e lëkures, syve dhe sistemit imunitar.

A e dini se uji Blk ndikon pozitivisht në luften me kancerin e gjirit ?

Dy motra pasi kuptuan që nëna e tyre ishte diagnostifikuar me kancer të gjirit filluan të bëjnë studime dhe pas disa hulumtimeve kuptuan që acidi Fulvic është një ndër shkaktarët që ndikon në lehtësimin e dhimbjeve dhe forcimin e sistemit imunitar. Ato porositën sasi të konsiderueshme të mineraleve Fulvic, nena tyre filloi ti konsumoj dhe pas një jave vuri re një përmirësim në energjinë e saj dhe dhimbjet i ishin lehtësuar.

Dy motrat filluan të bëjnë ekperimente të ndryshme në cilësi rreth acidit fulvic. Pas shumë ekperimentesh ato morën pjesë në një shfaqje tregtare dhe e vendosën formulën në një shishe në të cilën edhe u krijua uji BLK.

Pse uji blk. eshte i zi?

Mineralet Fulvic janë të pasura me lëndë ushqyese dhe kanë ngjyrë natyrale të errët. Kur shtohen në ujë ato e kthejnë ujin në ngjyrë të zezë në mënyrë krejtësisht natyrale.

Kujdesuni për shëndetin, konsumoni ujë blk. sikurse edhe shumë yje botërore, të cilin mund ta gjeni vetëm në Super Viva.