A keni dëgjuar për pemën që shëron 40 sëmundje?! - Gazeta Express
string(46) "a-keni-degjuar-per-pemen-qe-sheron-40-semundje"

Shneta tjera

Gazeta Express

04/03/2024 19:08

A keni dëgjuar për pemën që shëron 40 sëmundje?!

Shneta tjera

Gazeta Express

04/03/2024 19:08

E njohur gjithashtu si “bima e mrekullueshme“, neem ka përfitime të gjithanshme shëndetësore, duke përfshirë vetitë antibakteriale, antivirale dhe anti-inflamatore.

Neem (neem, lat. Azadirachta indica) është një pemë e familjes Meliaceae me origjinë nga India, dhe është e përhapur në pjesë të Afrikës, Australisë dhe Amerikës Qendrore dhe Jugore, ku shpesh konsiderohet si barërat e këqija.

Lexo Edhe:

Emri latin i pemës Azadirachta indica vjen nga emri persian Azad Diracht, që përkthehet si “pema që shëron 40 sëmundje”, në Indi konsiderohet e shenjtë dhe e quajnë “pema që ka aq cilësi sa vetë Zoti”.

Çdo pjesë e kësaj peme ka vlerë mjekësore – nga lulet, frutat dhe farat e deri te degëzat, farat dhe rrënjët, ajo është përdorur në Indi për më shumë se 2000 vjet, dhe në pjesë të tjera të botës, ajo ka fituar rëndësi vetëm në dekadat e fundit.

Akademia Kombëtare e Shkencave e SHBA-së e quajti atë një pemë për “zgjidhjen e problemeve globale” dhe OKB-ja e quajti atë “pema e shekullit të 21-të”.

E përdorur shpesh në formë pluhuri, vaji ose tinkture, kjo erëz druri me shije të hidhur posedon një sërë vetive mbresëlënëse që bëjnë mrekulli për shëndetin.

Kontrolli i dëmtuesve bujqësore:

K Vaji i farës së Neem përdoret shpesh si një insekticid natyral. I holluar me ujë ose vajra si kokosi, mund të aplikohet në të mbjella për të larguar dëmtuesit si afidet, mola dhe marimangat.

Parandalimi dhe trajtimi i problemeve të lëkurës: Neem ka veti antibakteriale, antivirale dhe anti-inflamatore që e bëjnë të dobishme për kujdesin e lëkurës. Sapunët, kremrat ose vajrat me të përdoren shpesh për të trajtuar aknet, ekzemën, psoriazën dhe probleme të tjera të lëkurës.

Higjiena e dhëmbëve: Ushqimet me neem, vaji ose pasta përdoren shpesh në kujdesin oral. Vetitë e tij antibakteriale mund të ndihmojnë në reduktimin e baktereve në gojë, zvogëlimin e erës së keqe të gojës dhe ruajtjen e mishrave të dhëmbëve të shëndetshëm.

Mbështetja e sistemit imunitar: Neem ka veti që mbështesin sistemin imunitar. Suplementet dietike me ekstrakte mund të përdoren për të forcuar trupin dhe për të rritur rezistencën ndaj sëmundjeve.

Kontrolli i parazitëve tek kafshët shtëpiake: Vaji i Neem mund të aplikohet tek kafshët shtëpiake për të parandaluar pleshtat, rriqrat dhe parazitët e tjerë. Përveç kësaj, shampo me të mund të ndihmojë në ruajtjen e një pallto dhe lëkurë të shëndetshme te kafshët.

Mbështetja e tretjes: Neem mund të sigurojë lehtësim nga problemet e tretjes. Ekstraktet e gjetheve ndihmojnë në stimulimin e tretjes, reduktojnë fryrjen dhe lehtësojnë problemet e zorrëve si kapsllëku.