A jeni kuriozë? Zbulohet kush është zëri i famshëm i gruas në telefonat “Apple” - Gazeta Express
string(76) "a-jeni-kurioze-zbulohet-kush-eshte-zeri-i-famshem-i-gruas-ne-telefonat-apple"

Lajme

Gazeta Express

09/02/2023 14:13

A jeni kuriozë? Zbulohet kush është zëri i famshëm i gruas në telefonat “Apple”

Lajme

Gazeta Express

09/02/2023 14:13

Ju e njihni zërin e saj, por ndoshta jo emrin e saj.

Siri është gjithmonë aty për ju dhe nëse po pyesni se cila grua qëndron pas tij, është koha t’ju themi se bëhet fjalë për Susan Bennett.

Lexo Edhe:

Ajo është një aktore profesioniste që përdor zërin e saj për regjistrime të ndryshme dhe një prej tyre, në karrierën e saj, ka qenë asistentja dixhitale e Apple, raportojnë mediat e huaja.

Ajo ka folur për eksperiencën e saj si Siri, por edhe në përgjithësi për karrierën e saj të gjatë bazuar në zërin e saj. 

Siç thotë ajo, gjithçka nisi rastësisht kur ajo merrej me këngë dhe iu kërkua, për shkak të një problemi në një talent show, të lexonte disa rreshta. 

Që atëherë ajo filloi këtë karrierë, pasi mori mësime drejtshkrimi, deri në bashkëpunimin e saj të madh me Apple që e themeloi atë si Siri.

Regjistrimi është bërë në studiot e kompanisë GM Voices në vitin 2005. GM Voices është kompania që merr përsipër regjistrimet për përdorimin e zërit. 

Regjistrimi në fjalë është bërë për llogari të kompanisë ScanSoft, e cila më vonë ndryshoi emrin dhe nuk është tjetër veçse e njohura Nuance.