A i dini përfitimet e ecjes në plazh? Provoni edhe ju dhe do të befasoheni! - Gazeta Express
string(73) "a-i-dini-perfitimet-e-ecjes-ne-plazh-provoni-edhe-ju-dhe-do-te-befasoheni"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

17/07/2023 19:37

A i dini përfitimet e ecjes në plazh? Provoni edhe ju dhe do të befasoheni!

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

17/07/2023 19:37

A i dini përfitimet e ecjes në plazh? Tani që mund të kenë filluar pushimet, apo që janë në planifikim e sipër, është koha për të realizuar disa ditë të mira relaksi.

Për këtë arsye, plazhi është një nga destinacionet e preferuara për shumëkënd. Përveç sa mirë është të notosh dhe në përgjithësi të shijosh detin, ecja në rërë ka edhe avantazhet e saj.

Lexo Edhe:

Prandaj, në mënyrë të pavetëdijshme ju mund t’i jepni trupit tuaj gjithçka që i nevojitet. Është koha për të lënë veten të shkojë një shëtitje të mirë përgjatë plazhit. Por, së pari, duhet të zbuloni pse e rekomandojmë dhe të gjitha përfitimet që mund të gjenerojë kjo. Dëshironi të zbuloni?

Ecja në plazh forcon muskujt

A e dini se me shëtitjet në plazhe do të arrini të forconi muskujt? Duket se si këto ashtu edhe tendinat duhet të punojnë më shumë për shkak të terrenit në të cilin po ecin. Kështu që mund të përkthehet me një ushtrim më intensiv. Pra, përveç kësaj, janë edhe nyjet që përfitojnë duke hedhur hapa në rërë. Është një mënyrë për të filluar të ecësh fort dhe asnjëherë më mirë të thuhet. Se po, ekspertët thonë se nuk është aspak e këshillueshme të ecim me rrokullisje, kur jemi duke bërë shëtitje të gjata. Sepse këmba tenton ta vendosë veten në një pozicion joadekuat, por në një pozicion të detyruar.

Do të digjni më shumë kalori

Një tjetër nga pikat e mira të ecjes në plazh është se do të humbasim më shumë kalori. Po, edhe pse mund të mos duket ashtu, duhet thënë se ushtrimi që po bëjmë është më intensiv. Duke qenë se nuk djersitemi, do të na duket se nuk po bëjmë asgjë, por është krejt e kundërta. Kjo është arsyeja pse gjithmonë rekomandohet të filloni në zonën me rërë të lagësht. Është më fleksibël dhe ne do të shijojmë një shëtitje më të freskët. Duke qenë se rëra e thatë, ajo mund të jetë më e paqëndrueshme dhe kyçet tona mund të vuajnë më shumë, gjë që është e barabartë me lëndimet e mundshme nëse jemi për një kohë të gjatë ose nëse shkojmë shpejt. Kombinimi i të dyjave, sipas seksioneve dhe i vetëdijshëm për atë që na sjell secili prej tyre, do të na japë gjithmonë një rezultat të shkëlqyer për trupin tonë.

Është një aktivitet relaksues

Nëse tashmë ju pëlqen plazhi, qëndrimi në të do të jetë një nxitje e mirë për disponimin tonë. Ne duhet të eliminojmë stresin dhe bashkë me të, të relaksojmë plotësisht trupin. Pra, mund ta arrijmë edhe me një shëtitje. Nuk bëhet fjalë për nxitim apo shumë nxitim. Ecja do të na bëjë të ndihemi më mirë, pa tension dhe si rezultat do të përmirësohet edhe disponimi ynë.. Pra, duhet t’i shijojmë plotësisht ato ditë në plazh që na sjellin kaq shumë gjëra të mira.

Vitaminë D për kockat

Vitamina D është e rëndësishme sepse do të ndihmojë trupin tonë të absorbojë kalciumin. Ajo që është jetike dhe që dielli do të na ndihmojë të arrijmë. Sigurisht, gjithmonë me mbrojtje adekuate dhe duke shmangur orët qendrore të ditës. Thënë kështu, vitamina D do të kujdeset për kockat tona në mënyrë që ato të jenë më të forta se kurrë. Pra, pa e kuptuar, është edhe një përfitim tjetër që duhet të kemi parasysh.

Rëra do t’i lërë këmbët tuaja më të buta

Po përmendim përfitimet e brendshme që na lë ecja në plazh. Por në mënyrë të jashtme, për lëkurën tonë i ka edhe ato. Duke qenë se ka një masazh të butë në shputat e këmbëve, i cili çon në relaksimin që përmendëm më parë. Edhe pse pa harruar se do të jetë thelbësor edhe për lëkurën. Meqenëse do t’ju ndihmojë të shijoni një strukturë më të lëmuar. Ne do t’i themi lamtumirë qelizave të vdekura dhe nuk do të na duhet më të bëjmë eksfoliimin e këmbëve kaq shpesh. Le të shkojmë!