A është lëngu i selinos i shëndetshëm? Gjithçka që duhet të dini - Gazeta Express
string(63) "a-eshte-lengu-i-selinos-i-shendetshem-gjithcka-qe-duhet-te-dini"

A është lëngu i selinos i shëndetshëm? Gjithçka që duhet të dini

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/05/2024 19:21

Lëngu i selinos përmban shumë lëndë ushqyese që ofrojnë përfitime shëndetësore, duke përfshirë antioksidantë dhe komponime anti-inflamatore.

Disa njerëz mendojnë se mund të kurojë kushte si kanceri, obeziteti, problemet e tiroides dhe puçrrat, megjithëse kërkimet janë të pakta.

Lexo Edhe:

Lëngu i selinos mund të ofrojë disa përfitime kur konsumohet si pjesë e një diete të shëndetshme.

Lëngu i selinos përbëhet kryesisht nga uji dhe mund t’ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar.Përmban komponime të dobishme bimore, përmban luteolin, një përbërës bimor që mendohet se redukton inflamacionin në zorrët tuaja.

Për shkak se pjesa më e madhe e fibrave bimore të saj është hequr, lëngu i selinos përmban më shumë lëndë ushqyese.