A është ideale dieta me ujë me limon dhe sodë buke? - Gazeta Express
string(50) "a-eshte-ideale-dieta-me-uje-me-limon-dhe-sode-buke"

A është ideale dieta me ujë me limon dhe sodë buke?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

31/01/2024 19:43

Në rrjet po qarkullon pija që thuhet se “ju dobëson”: Ujë me limon dhe sodë buke.

Nutricionistët thonë se pirja e ujit me limon me një sasi të vogël sode buke të tretur mund të ndihmojë me simptomat e lehta të urthit, por kjo nuk është njësoj për të gjithë.

Lexo Edhe:

Ekspertët ndalojnë përdorimin afatgjatë të pijes në mënyrë kategorike.

“Është e rëndësishme të mos i bashkoheni menjëherë trendeve të tilla, pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj”, shkruan Well & Good.

Uji me limon mund të duket si “pija perfekte e detoksit”, por në fakt ka shumë gjasa t’ju sjellë probleme jo të lehta në stomak.

Pse të mos provoni një opsion më të sigurt si uji i thjeshtë apo i gazuar?!

Acidi citrik në ujin me limon ka përfitimet e tij, por ka disa të meta.

Veçanërisht për njerëzit me stomak të ndjeshëm, ky lëng mund t’ju përkeqësojë diarrenë, ndërsa kombinimi i ujit me limon + sodë buke, ju dëmton edhe smaltin e dhëmbëve.

Thënë këto, nuk bëni një gabim fatal nëse herë pas here kombinoni ujë me limon, por mos e konsumoni atë rregullisht, sidomos kur nuk jeni këshilluar më parë me një mjek! /Shqip.com