A është droni i ri i Ukrainës një ‘ndryshim i lojës’ në luftën e saj kundër Rusisë? - Gazeta Express
string(80) "a-eshte-droni-i-ri-i-ukraines-nje-ndryshim-i-lojes-ne-luften-e-saj-kunder-rusise"

Lajme

Gazeta Express

08/12/2022 7:29

A është droni i ri i Ukrainës një ‘ndryshim i lojës’ në luftën e saj kundër Rusisë?

Lajme

Gazeta Express

08/12/2022 7:29

Një armë misterioze goditi një objektiv thellë në zemër të Rusisë.

Të hënën në mëngjes, një ulërimë shurdhuese që dukej si një aeroplan, zgjoi një qytet në stepat e sheshta të rajonit të lumit Vollga.

Lexo Edhe:

Sipas pamjeve të kamerave të vëzhgimit, një dritë në formë rrufeje e ndjekur nga një shpërthim i fuqishëm tronditi Engelsin, vend i emëruar sipas filozofit dhe shtëpia e më shumë se 300,000 njerëzve.

Ai goditi një nga aeroportet më të mëdha dhe më të rëndësishme ushtarake të Rusisë – aty ku qëndrojnë bombarduesit strategjikë Tupolev Tu-160 dhe Tu-95.

Aeroplanët janë të aftë të mbajnë koka bërthamore dhe Moska i ka përdorur vazhdimisht ato për të hedhur raketa jo-bërthamore mbi Ukrainën.

Dhe për sulmet, Rusia akuzoi Ukrainën.

Kievi nuk ka marrë përgjegjësinë, por nëse konfirmohet se qëndron pas tyre, siç besohet gjerësisht, ata do të shënonin sulmet më të thella në Rusi që nga fillimi i luftës në shkurt.

Që nga 10 tetori, shtatë valë sulmesh kanë vrarë civilë dhe kanë shkatërruar ose dëmtuar shtëpi, termocentrale dhe infrastrukturë tjetër të nevojshme “për të mbajtur miliona ukrainas të sigurt” me ardhjen e dimrit.

E vendosur rreth 650 km (404 milje) nga pjesa më lindore e rajonit të Kharkiv-it të kontrolluar nga Kievi, baza ajrore e Engelsit shihej si një strehë e sigurt – e vështirë të arrihej nga Ukraina.

Por jo më – sipas një analisti të lartë ushtarak në Ukrainë.