A e dini se në cilin vend shkon treni më i ngadalshëm në Evropë dhe me çfarë shpejtësie? - Gazeta Express
string(87) "a-e-dini-se-ne-cilin-vend-shkon-treni-me-i-ngadalshem-ne-evrope-dhe-me-cfare-shpejtesie"

A e dini se në cilin vend shkon treni më i ngadalshëm në Evropë dhe me çfarë shpejtësie?

Fun

Gazeta Express

14/02/2024 13:49

Udhëtimi me tren ka qenë një trend i madh viteve të fundit.

Për shumë udhëtarë, nuk është thjesht një mjet transporti, një mënyrë për të shkuar nga pika A në pikën B, por një eksperiencë që shpesh mbetet pjesa më e bukur e udhëtimit, transmeton Telegrafi.

Lexo Edhe:

Rrugët e shumta panoramike hekurudhore të çojnë nëpër peizazhe të pabesueshme, natyrë të paprekur në pamje të paharrueshme në vetë udhëtimin.

Por a keni menduar ndonjëherë se cili është treni më i ngadalshëm në Evropë?

Glacier Express është treni më i ngadalshëm në kontinent, shpejtësia mesatare e të cilit është 36 kilometra në orë.

Ky tren i vetëshpallur si “treni ekspres më i ngadaltë në botë” lidh destinacionet e njohura zvicerane sikurse Zermatt dhe Saint Moritz.

Ashtu sikurse shumë trena zviceranë, Glacier Express funksionon pa probleme, pavarësisht nga rruga shkëmbore malore.

Treni kalon në 291 ura dhe nëpër 91 tunele; më në fund ngjitet në qafën Oberalp, që shtrihet në 2,044 metra mbi nivelin e detit.

Hekurudha përshkruhet nga shumë si një mrekulli inxhinierike dhe brendësia e trenit është po aq mbresëlënëse, ku pasagjerët mund të shijojnë një meny që ofron ushqime, verë të mirë dhe çaj pasditeje.

Rruga të çon nëpër peizazhe të bukura

Një nga pikat e fillimit/mbarimit të Glacier Express, St. Moritz është një parajsë e vërtetë për të gjithë ata që praktikojnë sportet dimërore (qyteti priti dy Lojërat Olimpike Dimërore). Por nëse nuk jeni pas skijimit ose snowboarding-ut, në vend të kësaj mund të zgjidhni ecjen, çiklizmin malor apo edhe zbritjen në rrugën e famshme të ‘bobsleigh’. Për ata që nuk janë vërtet adhurues të djersitjes apo adrenalinës, St. Moritz ka një sërë dyqanesh, hotele madhështore dhe gjithçka që ju nevojitet për t’u çlodhur.

Hur, një vend piktoresk dhe qyteti më i vjetër në Zvicër

Glacier Express kalon midis St. Moritz dhe Zermatt, por ju nuk keni pse të filloni udhëtimin tuaj në ato stacione.

Për shumë udhëtarë, qyteti i Hur është një pikënisje e shkëlqyer. Shpesh quhet qyteti më i vjetër në Zvicër, me vende arkeologjike që datojnë mijëra vjet më parë. Qyteti i vjetër i çuditshëm, pa makina është i ruajtur mirë dhe një vend i mrekullueshëm për të shëtitur. Këtu do të gjeni përqendrimin më të madh të restoranteve dhe bareve në vend dhe qendrën më të madhe tregtare midis Cyrihut dhe Milanos.

Zermatt është një nga vendpushimet më të mira në Zvicër

Zermatt, pika e dytë kryesore e fillimit/mbarimit të Glacier Express, është renditur shumë ndër resortet më të mira zvicerane. Përveç skijimit, ecjes dhe ngjitjes së shkëlqyer, këtu mund të shihni edhe Matterhorn – një mal mitik që është dëshira e çdo alpinisti të vërtetë. E veçanta e këtij qyteti është se makinat janë të ndaluara këtu dhe për shkak të afërsisë me Italinë, Zermatt ka një frymë të veçantë kozmopolitane.

Nga shtëpitë e bukura prej druri, kafenetë simpatike e deri te dyqanet luksoze – kjo parajsë e fshehur e vendosur thellë në zemër të Alpeve Zvicerane do t’ju kënaqë dhe do t’ju bëjë të ktheheni përsëri dhe përsëri, në periudha të ndryshme të vitit.