A e dini se çfarë është uji micellar dhe pse heq grimin? - Gazeta Express
string(55) "a-e-dini-se-cfare-eshte-uji-micellar-dhe-pse-heq-grimin"

Shneta

Gazeta Express

29/05/2024 13:26

A e dini se çfarë është uji micellar dhe pse heq grimin?

Shneta

Gazeta Express

29/05/2024 13:26

Ne e përdorim atë për efektivitetin e tij, pasi heq gjithçka nga fytyra, madje edhe grimin e papërshkueshëm nga uji

Ai ‘kap’ grimcat e grimit, papastërtitë dhe i largon ato nga lëkura.

Lexo Edhe:

Uji Micellar është një pastrues i fytyrës me grimca micellare, molekula të vogla që tërheqin dhe largojnë papastërtitë nga lëkura.

Emri i tij vjen nga micelat, topa mikroskopikë të surfaktantëve (agjentë pastrues) të pezulluar në ujë.

Micelat janë gjithashtu specifike në atë që kanë veti hidrofilike (tërheqin ujin) dhe në mënyrë lipofile (tërheqin yndyrën), gjë që u mundëson atyre të heqin në mënyrë efektive papastërtitë dhe grimin nga lëkura.

Ne e përdorim atë për efektivitetin e tij, pasi heq gjithçka nga fytyra, madje edhe grimin e papërshkueshëm nga uji. Ai ‘kap’ grimcat e grimit dhe papastërtitë dhe i largon ato nga lëkura, transmeton Telegrafi.

Është i butë për lëkurën, gjë që e bën atë të përshtatshëm për të gjitha llojet, përfshirë ato të ndjeshme. Nuk përmban alkool ose kimikate agresive që mund të irritojnë lëkurën ose të shkaktojnë thatësi.

Në të njëjtën kohë, nuk kërkon shpëlarje, gjë që e bën atë shumë praktik. Thjesht aplikohet në tampon dhe kalon mbi fytyrë për të hequr grimin dhe papastërtitë.

Shumë ujëra micellar përmbajnë përbërës hidratues si glicerina, e cila ndihmon në ruajtjen e lagështirës në lëkurë, duke e lënë atë të butë dhe të ushqyer pas pastrimit.

Përveç heqjes së grimit, uji micellar mund të përdoret për hidratim sa herë që është e nevojshme, përfshirë gjatë ose pas stërvitjes.

Është ideal për udhëtime dhe për situata kur nuk keni qasje në ujë, sepse përdorimi i tij nuk kërkon produkte shtesë apo shpëlarje