A e dini që një gotë verë parandalon rrezikun nga tromboza - Gazeta Express
string(58) "a-e-dini-qe-nje-gote-vere-parandalon-rrezikun-nga-tromboza"

A e dini që një gotë verë parandalon rrezikun nga tromboza

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

16/12/2021 23:50

Të konsumosh verë të kuqe me masë nuk është vetëm kënaqësi, por edhe një ndihmë e mirë për shëndetin.

Sipas studimeve të fundit një gotë verë në ditë ul rrezikun e Trombozës (sëmundje e cila bllokon venat e gjakut), me 10 për qind.

Lexo Edhe:

Mendohet se një sasi vere prej 125ml në ditë, zvogëlon nivelin e proteinave të cilat shkaktojnë mpiksjen e gjakut. Nga një studim i bërë, të gjithë ata persona të prekur nga kjo sëmundje, pas një periudhe ku konsumonin këtë sasi verë filluan të përmirësoheshin duke mësuar të flisnin dhe ecnin sërish.

Ndërkohë sipas ekspertëve në Cambridge dhe Suedi, edhe 2 gota birre në ditë, ulnin rrezikun 8 përqind më shume.