A e dini pse danezët janë më të lumturit në botë? - Gazeta Express
string(48) "a-e-dini-pse-danezet-jane-me-te-lumturit-ne-bote"

Fun

Gazeta Express

25/01/2023 22:28

A e dini pse danezët janë më të lumturit në botë?

Fun

Gazeta Express

25/01/2023 22:28

Danezët janë në krye të listës së kombeve më të lumtura në botë prej disa vitesh.

Megjithëse lumturia në Danimarkë lidhet kryesisht me organizimin shoqëror të vendit dhe prosperitetin ekonomik, danezët praktikojnë gjithashtu disa rutina të përditshme që kanë një efekt pozitiv në shëndetin e tyre mendor dhe fizik.

Lexo Edhe:

Lexoni më poshtë se çfarë bëjnë danezët ndryshe nga të tjerët.

Ata e shfrytëzojnë kohën e lirë për të shijuar natyrën

Që në moshë të re, danezët mësojnë se sa e rëndësishme është të kalosh kohë në natyrë. Në natyrë ka shumë kopshte ku fëmijët kalojnë pjesën më të madhe të ditës jashtë, pavarësisht nga temperatura dhe kushtet e motit. Ata janë të lirë të eksplorojnë gjithçka rreth tyre, të ngjiten në pemë, të kërcejnë në pellgje dhe të ndoten në baltë, sepse danezët besojnë se kjo ndikon pozitivisht në imunitetin dhe zhvillimin e përgjithshëm të fëmijëve.

Edhe në moshën madhore, shumica e danezëve e kalojnë kohën e lirë jashtë në mënyrë që të pushojnë pas një dite pune, të lidhen me natyrën dhe ta shijojnë atë. Gjatë ditëve të gjata të verës kjo është veçanërisht e theksuar sepse përpiqen të përdorin çdo rreze dielli, duke e ditur se do të kenë një periudhë të gjatë dimri me mungesë drite.

E rëndësishme është të lëvizni sa më shumë

Danezët njihen në mbarë botën si çiklistë të pasionuar që pretendojnë se nuk ka mot të ligë, vetëm rroba të këqija. Nëntë nga dhjetë danezë kanë një biçikletë dhe e përdorin atë për udhëtime, rekreacion dhe madje edhe udhëtime, të cilat janë të mundshme për shkak të rrjetit të gjatë dhe cilësor të shtigjeve të biçikletave. Rreth një e katërta e të gjithë transportit personal në Danimarkë në distanca më të vogla se 5 kilometra bëhet me biçikletë.

Kultura e çiklizmit në Danimarkë është po aq e vjetër sa vetë biçikleta. Filloi të fitonte popullaritet në vitet 80 të shekullit të 19-të, dhe në vitet 20 të shekullit të 20-të, biçikleta u bë simbol i barazisë dhe lirisë, të cilat janë ende jashtëzakonisht të rëndësishme për danezët sot, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Përveç dashurisë së tyre për çiklizmit, danezët në përgjithësi kanë një dashuri për rekreacionin dhe një mënyrë jetese aktive.

Ushqimi i shëndetshëm si bazë e një jete të shëndetshme dhe të lumtur

Në vitin 2004, nutricionistët danezë vunë në dukje problemin në rritje të obezitetit dhe praktikave të paqëndrueshme të rritjes së ushqimit në vend dhe ofruan një zgjidhje praktike – konceptin e dietës nordike. Ajo përfshin shumë perime fibroze, fruta, pastaj drithëra dhe ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3 si salmoni, por edhe lloje të tjera peshku dhe ushqim deti.

Sipas dietës nordike, duhet të hani mish, vezë dhe produkte qumështi si dhe yndyrna me origjinë shtazore në mënyrë të moderuar. Gjithashtu duhet të shmangni pijet e ëmbla, ushqimet e përpunuara, ushqimet me aditivë dhe ushqimet e shpejta.

Danezët janë gjithashtu kombi që ha më shumë tërshërë në vit në botë – 9 kilogramë për frymë. Tërshëra është një nga drithërat më të shëndetshme, kështu që nuk është çudi që danezët e kujdesshëm ndaj shëndetit hanë kaq shumë prej tyre.

Mburrja është e rrallë, por ambicia jo

Specifikimi i kulturës daneze reflektohet edhe në të jetuarit sipas ligjit të Jantes. Fillimisht u shfaq në një libër të autorit norvegjez Axel Sandemose, i cili u rrit në Danimarkë. Aksioni i librit zhvillohet në qytetin fiktiv të Yantes ku të gjithë e njohin njëri-tjetrin, dinë gjithçka për njëri-tjetrin dhe jetojnë sipas rregullave të komunitetit. Disa nga rregullat thonë se nuk duhet menduar se një individ është i veçantë, më i zgjuar se sa është në të vërtetë, më i mirë apo më i rëndësishëm se të tjerët, gjë që danezët e kanë pranuar dhe e zbatojnë deri më sot.

Megjithëse disa pretendojnë se këto rregulla shkatërrojnë lirinë e shprehjes personale, danezët arritën t’i përshtatnin ato në jetën e tyre të përditshme pa cenuar individualitetin dhe veçantinë, por edhe pa mësuar paraprakisht. Ata thjesht jetojnë ligjin e Jantes, prandaj rrallë do të dëgjoni një danez të mburret ose të nxjerrë në pah avantazhet e tij, veçanërisht kur bëhet fjalë për statusin material.

Danezët janë krenarë për arritjet e tyre dhe shumë ambicioz, por ata nuk do ta theksojnë këtë ose nuk do të mburren për arritjet e tyre, si dhe arritjet e fëmijëve të tyre. Egalitarizmi është një aspekt i rëndësishëm i shoqërisë daneze dhe ligji i Jante është një nga mënyrat në të cilat ai ushqehet dhe mirëmbahet, transmeton Klankosova.tv.

Shijoni bukuritë e vogla të jetës

Koncepti i shijimit të gjërave të bukura në jetë, për të cilin është shkruar shumë në mediat botërore vitet e fundit, është një tjetër faktor që i vendos danezët në krye të kombeve të lumtura. Sigurisht, gjithçka ka të bëjë me Hygge. Ky term është i vështirë për t’u përkthyer, por përshkruhet si bashkësi dhe dashuri, kohë e kaluar me njerëzit e dashur, momente që ia kushtojmë vetes dhe kështu qetësohemi, relaksohemi dhe shijojmë.

Hygge mund të jetë një vakt i përbashkët me njerëzit e dashur, relaksim në ngrohtësinë e shtëpisë tuaj me çaj dhe një libër të mirë, ose vëzhgim i natyrës. Në thelb, hygge është çdo gjë që na jep një ndjenjë kënaqësie dhe paqeje, dhe gjithashtu mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin mendor, që është një arsye tjetër pse është mirë ta praktikojmë atë.