A do të kthehen në punë gjykatësit serbë që u larguan në vitin 2022? - Gazeta Express
string(67) "a-do-te-kthehen-ne-pune-gjykatesit-serbe-qe-u-larguan-ne-vitin-2022"

A do të kthehen në punë gjykatësit serbë që u larguan në vitin 2022?

Lajme

Gazeta Express

02/03/2024 20:32

Gazetar: Genc Godanci

Gati 500 ditë kaluan që kur serbët ofruan dorëheqjet e tyre në institucionet e Kosovës.

Lexo Edhe:

Mirëpo për dallim nga Policia, gjykatësit që u larguan nga vendi i punës konsiderohen që janë ende pjesë e sistemit.

Mos-trajtimi i dorëheqjeve të tyre, lë derën hapur që ata të kthehen sërish në zyrat e tyre.

E pensionimi i shumë prej stafit gjatë viteve të fundit ka lënë boshllëk në Gjykatat e qyteteve të ndryshme.

Prandaj, 32 gjyqtarë do të nisin punën shumë shpejt.

Puna e tyre dhe rreth 360 të tjerëve që operojnë në territorin e Republikës së Kosovës do monitorohet me kamera që po investohen në salla gjyqësore.

Kjo pritet të fillojë gjatë muajit të ardhshëm.

Pas 4 muajsh do të përfundojë mandati i kryetarit aktual të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj./T7

Videon mund ta shikoni KETU.