A do ta njihni pavarësinë e Kosovës? Kjo është përgjigja e kryediplomatit grek - Gazeta Express
string(77) "a-do-ta-njihni-pavaresine-e-kosoves-kjo-eshte-pergjigja-e-kryediplomatit-grek"

A do ta njihni pavarësinë e Kosovës? Kjo është përgjigja e kryediplomatit grek

Gazeta Express

09/10/2020 12:29

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, po qëndron për një vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës. Ai në aeroport është pritur nga kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, ndërkohë në Prishtinë është takuar edhe me kryeministrin Hoti.

Dendias nga gazetarët është pyetur për punën e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Greqia, megjithatë s’ka dhënë ndonjë përgjigje specifike.

Lexo Edhe:

Ai ka thënë se puna e njohjes nuk është punë shprese, por e vendosjes së raporteve diplomatike të dy vendeve.

“Nuk është çështje shprese, por çështje e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve”, ka thënë Dendias, raporton Express.

Ai tutje ka thënë se Greqia është e interesuar për paqe dhe satbilitet në rajonin e Ballkanit Perëndimor./Express/