8485 metra, Uta Ibrahimi ngjitet në malin Makalu bashkë me flamurin kuq e zi e atë të Kosovës - Gazeta Express
string(91) "8485-metra-uta-ibrahimi-ngitet-ne-malin-makalu-bashke-me-flamurin-kuq-e-zi-e-ate-te-kosoves"

Lajme

Gazeta Express

14/05/2022 13:57

8485 metra, Uta Ibrahimi ngjitet në malin Makalu bashkë me flamurin kuq e zi e atë të Kosovës

Lajme

Gazeta Express

14/05/2022 13:57

Alpinistja Uta Ibrahimi, ka ngjitur majën e 5-të më të lartë në botë në Malin Makalu që ka lartësinë 8485 metra.

Ibrahimi ka ndarë fotografi nga ngjitja e majës ku edhe ka shpalosur flamurin kombëtar dhe atë të Kosovës raporton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

“Maja e Malit Makalu, 8485 metra, maja e 5-të më e lartë në botë. Zemra ime është plot. E lumtur dhe krenare t’i vendosi flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë  në maje për të parën herë, sërish dh përsëri. Ky është moment shumë emocionues pasi me këtë ngjitje unë e kompletoj gjysmën e qëllimit tim 7/14 majat më të larta”, ka shkruar Ibrahimi.

Uta Ibrahimi është gruaja e parë shqiptare që ka ngjitur majën më të lartë në botë atë të Everestit.