7 shenjat që ju nuk po e tretni siç duhet yndyrën - Gazeta Express
string(49) "7-shenjat-qe-ju-nuk-po-e-tretni-sic-duhet-yndyren"

7 shenjat që ju nuk po e tretni siç duhet yndyrën

Shneta tjera

Gazeta Express

01/12/2021 23:06

Fjala “yndyrë” ka konotacione negative, por yndyra është një pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme.

Kur yndyra tretet siç duhet, trupi është në gjendje të luftojë inflamacionin dhe merr shumë lagështi dhe ushqim gjatë procesit.

Lexo Edhe:

Përfitimet shëndetësore të konsumimit të yndyrave të shëndetshme si arrat dhe avokado janë të pafundme, por këto përfitime shëndetësore mund të humbasin nëse trupi nuk mund t’i tresë yndyrat në mënyrë efektive.

Jashtëqitje lundruese

Shenja më e qartë dhe më e dukshme se një person nuk po i tret mirë yndyrat është se jashtëqitja e tij fillon të notojë në tualetin, sipas Leyla Moudden, drejtoreshë e Arsimit në Enzymedica Britani të Madhe.

“Feçet që notojnë priren të lënë një substancë të ngjashme me yndyrën në sipërfaqen e ujit, janë me ngjyrë më të zbehtë se zakonisht dhe vazhdojnë të kthehen në sipërfaqe pasi të keni shpëlarë. Nëse jeni duke i tretur yndyrat e shëndetshme siç duhet, sistemi juaj tretës do të prodhojë jashtëqitje të formuara mirë, me ngjyrë kafe të mesme deri në të thellë që prodhojnë një erë”.

“Një episod i herëpashershëm i jashtëqitjeve lundruese nuk është diçka për t’u shqetësuar, por jashtëqitja e vazhdueshme lundruese zakonisht tregon se ju nuk jeni duke tretur yndyrat që po hani.”

Simptomat e tretjes joefektive të yndyrës:

Dhimbje nën kafazin e kraharorit

Nëse trupi juaj ka vështirësi në prodhimin e enzimave për tretjen e yndyrës, mund të përjetoni një grumbullim të gazrave me inflamacion të shkallës së ulët.

Kjo mund të shkaktojë dhimbje nën anën e djathtë të kafazit të kraharorit, e cila zakonisht ndodh deri në 40 minuta pas ngrënies dhe lidhet veçanërisht me ngrënien e ushqimeve të yndyrshme.

Dhimbja e vazhdueshme dhe e vazhdueshme pa ndonjë shkak të dukshëm duhet të hetohet nga një profesionist i kualifikuar i kujdesit shëndetësor.

Ju keni hequr fshikëzën e tëmthit

Fshikëza e tëmthit lëshon acid i cili mundëson tretjen e yndyrës.

Nëse e keni hequr fshikëzën e tëmthit, tretja e yndyrës është jashtëzakonisht sfiduese, nëse jo e pamundur, pa suplementet e duhura ushqimore me enzima.

Problemet e lëkurës

Një shenjë e zakonshme e vështirësisë në tretjen e yndyrës është lëkura e thatë dhe e shurdhër, e cila plagët lehtë dhe është e ngadalshme për t’u shëruar.

Lëkura është një pengesë yndyrore, e patretshme në ujë, që mbron brendësinë e trupit tonë nga bota e jashtme. Për të vepruar si një pengesë efektive, ajo ka nevojë për një furnizim të qëndrueshëm të acideve yndyrore esenciale të cilat rrjedhin nga yndyrat dietike.

Ato quhen ‘thelbësore’ sepse trupi ynë nuk mund t’i krijojë ato vetë, dhe ato duhet të konsumohen nga dieta jonë.

Këto acide yndyrore thelbësore kanë shumë emra, më të njohurit prej të cilëve janë Omega-3 dhe Omega-6.

Një mungesë në këto lëndë ushqyese mund të çojë në lëkurë që është e thatë, me luspa dhe kruarje. Sikurse acidet yndyrore esenciale, lëndët ushqyese kritike të lëkurës si vitamina A dhe vitamina E kërkojnë metabolizëm të mirë të yndyrës nëse duan të arrijnë në trup.

Ndjenjë “hormonale”

Trupi krijon qelizat e tij duke bërë kopje të qelizave ekzistuese për të krijuar qeliza të reja. Për ta bërë këtë, trupi ka nevojë për yndyrë (lipide), proteina, karbohidrate, minerale dhe lëndë ushqyese.

Për shembull, për ndërtimin e muskujve, trupi ka nevojë për më shumë proteina dhe për hormone të shëndetshme riprodhuese, trupi ka nevojë për më shumë lipide.

Hormonet që mbështeten në lipide për prodhim të shëndetshëm janë estrogjeni, testosteroni, progesteroni dhe forma aktive e vitaminës D.

“Nëse trupi nuk është në gjendje t’i aksesojë këto lipide, çekuilibri hormonal mund të ndodhë që çon në probleme riprodhuese të tilla si periudha të parregullta, vështirësi në ngjizje dhe PMS për gratë, dhe dëshirë e ulët seksuale, humbje e forcës së muskujve dhe zmadhimi i testikujve për meshkujt”, tha Leyla.

“Nëse dyshoni se mund të keni probleme me tretjen e yndyrave, një suplement me lipazë me spektër të plotë, si Enzymedica LypoGold, i cili do t’i japë trupit tuaj mbështetjen e enzimës që i nevojitet për të tretur yndyrën në mënyrë më efikase,” shtoi ajo.