7 shenja që tregojnë se jeni shumë të stresuar - Gazeta Express

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

17/11/2021 19:53

7 shenja që tregojnë se jeni shumë të stresuar

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

17/11/2021 19:53

Stresi është një pjesë normale e jetës sonë. Kur jemi nën stres fizik, mendor dhe emocional, trupi ynë reagon në mënyrë që të përshtatet me situatën.

Shumë ngjarje që ndodhin me ju dhe rreth jush mund të shkaktojnë stres në trupin tuaj, i cili mund të jetë shkaku themelor për shumë sëmundje.

Lexo Edhe:

Kur jemi nën stres, mund të mos e ndiejmë atë. Këtu janë 7 shenjat që tregojnë se jeni të stresuar dhe nuk e dini.

Nuk fleni mirë

Keni makthe gjatë gjumit? A shqetësoheni shumë gjatë natës? Çdo ndryshim në modelet e gjumit, si pagjumësia ose gjumi i tepërt, duhet të adresohet. Së pari, duhet të gjeni një rrënjë të problemit dhe më pas duhet të filloni me ushtrime, meditim, ndryshime në stilin e jetës dhe dietë të shëndetshme për të zgjidhur problemin e gjumit.

Dhimbje trupi

Kur jeni të stresuar, trupi juaj fillon t’i përgjigjet. Nëse keni probleme me stomakun, diarre, ulçera, muskuj të tensionuar dhe dhimbje gjoksi, kjo do të thotë se jeni nën stres dhe nuk duhet t’i injoroni këto simptoma. Për të përballuar stresin duke të jeni të vetëdijshëm për të dhe më pas ta pranoni atë.

Shmangia e qetësisë

Nëse nuk mund të rrini ulur, ekziston mundësia që të jeni tepër të stresuar. Nëse jeni vazhdimisht në ankth dhe nuk mund të relaksoheni as për të lexuar një libër, është koha të zbuloni se çfarë po ju bën të shmangni qëndrimin e palëvizshëm. Ju duhet patjetër të kërkoni ndihmë për të menaxhuar ankthin dhe frikën tuaj.

Ndryshimet e humorit

Kur jeni të lumtur në një moment dhe më pas ndjeni trishtim, kjo është shenjë e stresit. Stresi ndikon shumë edhe në shëndetin mendor. Bëhemi më të shqetësuar dhe fillojmë të jemi të varur nga alkooli, ushqimi ose droga. Flisni me dikë për t’ju ndihmuar të kapërceni situatën tuaj stresuese.

Nuk keni durim

Një nga simptomat e stresit është të mos kesh durim apo tolerancë me të tjerët. Nëse jeni duke u zemëruar shpejt, ka shumë të ngjarë që jeni të shqetësuar nga shumë në jetën tuaj. Mungesa e durimit tek të tjerët dhe tek vetja është një shenjë se duhet të ngadalësoni dhe të kërkoni ndihmë.

Probleme me ushqim

Nëse nuk hani ose hani shumë, kjo është një shenjë e stresit të tepërt. Çdo ndryshim në oreks është detektor për trupin tonë emocional dhe fizik. Nëse jeni të shqetësuar dhe nuk i adresoni problemet, mund t’ju bëjë të humbni peshë ose të shtoni peshë.

Rënia e flokëve

Nëse jeni duke përjetuar një rënie të flokëve, është koha që të hidhni një sy se çfarë po i shkakton emocionalisht këto ndryshime fizike.