6 vjet nga vërshimet katastrofike në Hasanbeg të Shkupit - Gazeta Express
string(56) "6-vjet-nga-vershimet-katastrofike-ne-hasanbeg-te-shkupit"

6 vjet nga vërshimet katastrofike në Hasanbeg të Shkupit

Ballina

Gazeta Express

06/08/2022 14:18

Banorët e Shkupit gjegjësisht  vendbanimet, Hasanbeg dhe fshatrat Stajkov, Straçincë, Rashtak dhe Haraqinë përjetuan katastrofën natyrore me përmasa shkatërruese dhe fatale pasditën e 6 Gushtit 2016.

Si pasojë e vërshimeve humbën jetën 22 persona gjithashtu mbetën të shkatërruara shumë shtëpi, biznese, e dëme të tjera materiale.

Lexo Edhe:

Njerëz të shumtë dolën për të ndihmuar në teren, për pastrim të shtëpive dhe kërkimin e personave të zhdukur.

Hasanbegut pas vërshimeve i erdhën në ndihmë shtete të ndryshme të rajonit dhe pjesën më të madhe të dëmit material pothuajse e kompensuan.

Pas këtyre vërshimeve banorëve e lagjeve të lartpërmendura iu dashtë disa muaj që t’i kthehen jetës normale.