5 ushqime dhe pije që janë të ndaluara të kombinohen me alkool, kujdes të katërtin - Gazeta Express
string(81) "5-ushqime-dhe-pije-qe-jane-te-ndaluara-te-kombinohen-me-alkool-kujdes-te-katertin"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

20/12/2022 19:23

5 ushqime dhe pije që janë të ndaluara të kombinohen me alkool, kujdes të katërtin

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

20/12/2022 19:23

Kushdo që të paktën një herë është dashur të pijë alkool me stomakun bosh, e di se kjo nuk është ideja më e mirë. Megjithatë, disa produkte në kombinim me alkoolin jo vetëm që nuk ndihmojnë, por përkundrazi përkeqësojnë efektet negative në organizëm.

Ne kemi përgatitur për ju një listë të produkteve që nuk duhet të kombinohen me një pije alkoolike, dhe në çdo rast gjatë konsumimit të alkoolit nuk duhet të abuzohet.

Lexo Edhe:

Ushqim i padëshiruar

Ushqimi i padëshiruar në vetvete i ngarkon mëlçisë një ngarkesë të konsiderueshme dhe në kombinim me alkoolin, kjo ngarkesë dyfishohet. Përveç kësaj, kombinimi i alkoolit dhe ushqimit të shpejtë rrit prodhimin e galaninës, një neuropeptid i përfshirë në kontrollin e sjelljes së të ngrënit.

Nga ana tjetër, shkakton rritje të konsumit të yndyrës. Kjo është arsyeja pse dëshironi të hani një burger të lëngshëm pasi të keni pirë alkool. Është një rreth vicioz.

Pije freskuese të gazuara

Një studim i vitit 2013 i kryer nga shkencëtarët amerikanë zbuloi se alkooli i kombinuar me pije joalkoolike me pak kalori shkakton më shumë dehje sesa pijet e zakonshme. Arsyeja për këtë është se shpërbërja e sheqerit që përmbahet në pijet joalkoolike të ëmbla ngadalëson alkoolin në gjak. Kjo nuk e bën automatikisht më të përshtatshme Coca Cola-n ose Fanta-n e zakonshme: sheqeri i tepërt i kombinuar me alkoolin nuk i bën mirë askujt.

Snacks të kripura

E keni pyetur ndonjëherë veten pse baret dhe sallat e birrës ofrojnë gjithmonë ushqime të kripura si patate të skuqura, arra apo patate të skuqura? Përgjigja është e thjeshtë: për të nxitur etjen, që nga ana tjetër do të thotë se ata do të detyrohen të pinë më shumë, gjë që mund të çojë në dehidrim të mëtejshëm.

Kafe dhe pije energjike

Alkooli ka një efekt depresiv në sistemin nervor, dhe pijet me kafeinë e stimulojnë atë, por kjo nuk do të thotë që kafeja dhe pijet energjike neutralizojnë efektin e alkoolit. Në fakt, ato e mpijnë ndjenjën e dehjes, ju bëjnë të mbivlerësoni aftësitë tuaja dhe të pini shumë më tepër seç duhet.

Ushqimet diuretike

Alkooli është diuretik, që do të thotë se përshpejton eliminimin e lëngjeve nga trupi në formën e urinës dhe konsumimi i tepërt mund të çojë në dehidrim. Kjo është arsyeja pse nuk rekomandohet të përdoret në kombinim me produkte të tjera me veti të ngjashme. Diuretikë të tjerë përveç alkoolit janë majdanozi, koriandëri, xhenxhefili, lëngu i boronicës së kuqe, disa fruta dhe perime dhe kafeja. /abcnews.al