5 përfitimet kryesore shëndetësore të thjerrëzave - Gazeta Express
string(49) "5-perfitimet-kryesore-shendetesore-te-thjerrezave"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

01/06/2023 20:35

5 përfitimet kryesore shëndetësore të thjerrëzave

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

01/06/2023 20:35

Thjerrëzat apo siç i njohim ne fasuli, janë fara të ngrënshme të familjes së bishtajoreve dhe vijnë në një larmi ngjyrash duke përfshirë të kuqe, jeshile, kafe, të verdhë dhe të zezë.

Të shpejta për t’u përgatitur, thjerrëzat janë një burim i pasur ushqimi që ofron proteina, fibra dhe minerale të shumta.

Lexo Edhe:

Përfitimet ushqyese të thjerrëzave:

– Një porcion prej 100 g thjerrëza jeshile/kafe (të ziera) ofron:

– 105 kalori

– 8.8 g proteina

– 0,7 g yndyrë

– 16.9 g karbohidrate

– 5.1 g fibra

– 3.5 mg hekur

– 40 mg selen

– 30 mg folat

– Zvogëlon rrezikun e disa sëmundjeve kronike

Studimet tregojnë se ngrënia e rregullt e thjerrëzave zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike si diabeti, obeziteti, kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Kjo falë përmbajtjes së tyre të pasur të përbërjeve mbrojtëse bimore të quajtura fenole – thjerrëzat janë ndër bishtajoret më të renditura për përmbajtjen e fenolit.

Nuk është për t’u habitur që thjerrëzat kanë një efekt antioksidant, antibakterial, antiviral dhe anti-inflamator dhe janë kardio-mbrojtës.

Ndihmon sistemin tretës

Thjerrëzat janë veçanërisht të pasura me fibra prebiotike, të cilat promovojnë funksionin e tretjes dhe ‘ushqejnë’ bakteret e dobishme të zorrëve, të cilat janë kaq të rëndësishme për shëndetin tonë.

Një dietë e pasur me fibra është e lidhur me një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë një rrezik të reduktuar të kancerit kolorektal.

Të shëndetshme për zemrën

Thjerrëzat janë të pasura me fibra, folate dhe kalium duke i bërë ato një zgjedhje e shkëlqyer për zemrën dhe për menaxhimin e presionit të gjakut dhe kolesterolit.

Ato janë gjithashtu një burim i hekurit energjik dhe vitaminës B1 që ndihmon në ruajtjen e një rrahjeje të qëndrueshme të zemrës.

Ndihmon për të menaxhuar nivelet e sheqerit në gjak

Bishtajoret dhe thjerrëzat nuk bëjnë përjashtim, kanë një indeks të ulët glicemik (GI) i cili ngadalëson shkallën me të cilën energjia që ato furnizojnë lëshohet në qarkullimin e gjakut.

Kjo ndihmon në përmirësimin e menaxhimit të sheqerit në gjak.

Përmbajtja e lartë e fibrave gjithashtu i bën ato shumë të mbushura, gjë që ndihmon në kontrollin e oreksit.

Një burim i proteinave bimore

Thjerrëzat janë një burim i pasur proteinash duke i bërë ato një alternativë të shkëlqyer për mishin ose peshkun.

Rreth një e treta e kalorive nga thjerrëzat vijnë nga proteinat, gjë që i bën thjerrëzat të tretin në proteina, për nga pesha, nga çdo bishtajore apo arrë.

Ashtu si bishtajoret e tjera, thjerrëzat janë të ulëta në disa aminoacide thelbësore, përkatësisht metioninë dhe cisteinë.

Kjo trajtohet lehtësisht duke kombinuar thjerrëzat me drithëra si orizi ose gruri. /Shqip.com