5 mjekime për dhimbje koke të shkaktuar nga sinusët - Gazeta Express

5 mjekime për dhimbje koke të shkaktuar nga sinusët

Shneta

Gazeta Express

06/04/2020 15:22

Dhimbja e kokës bëhet kryesisht për shkak të inflamacionit të shkaktuar brenda mukozës suaj.

Kur ju keni dhimbje koke, do të duhet të provoni rrjetin në ballë. Këtu janë disa nga mjekimet më efektive në shtëpi që mund të ndiqni, në mënyrë që të shpëtoni nga zhgënjimi i shkaktuar nga dhimbja e kokës, raporton “AlternativeMedicine”, transmeton lajmi.net.

Përdorni xhenxhefil

Xhenxhefili shoqërohet me veti të shkëlqyera anti-inflamatore. Prandaj, mund ta përdorni atë në mënyrë që të kapërceni dhimbjen e kokës nga sinusi.

Mund të shtoni pak xhenxhefil në një çaj të nxehtë dhe ta konsumoni. Do t’ju ndihmojë të shpëtoni menjëherë nga të gjitha simptomat e sinusitit.

Përdorni një vazo neti për të shpëlarë zgavrën e sinusit

Ju mund ta pastroni kalimin tuaj të hundës me pak kripë dhe ujë të distiluar. Atëherë do të jeni në gjendje të lejoni që mukusit të thahet në mënyrë efektive. Për më tepër, vazo neti kanë marrë shumë vëmendje në të kaluarën si një metodë efektive për të kapërcyer gërhitjen.

Përdorni një sprej të kripur

Një sprej i kripur gjithashtu mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe inflamacionin në një mënyrë efektive. Thjesht duhet ta përdorni për të pastruar kalimin e hundës.

Përdorni fasha të ngrohta

Përdorimi i kompresave të ngrohta mund të konsiderohet si një ilaç tjetër efektiv në shtëpi i disponueshëm për të hequr qafe dhimbjen e kokës nga sinusi. Kjo ka aftësinë për të prishur të gjitha bllokimet që mund të gjenden brenda kalimit të hundës.

Bëni një dush me avull

Kjo është një metodë tjetër e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë në dispozicion për ju për të hequr qafe dhimbjen e kokës nga sinusi. Shkoni në banjën tuaj dhe bëni një dush me avull. Kjo mund të pastrojë të gjitha bllokimet që gjenden në kalimin e hundës dhe do të keni mundësi të merrni lehtësim të menjëhershëm nga dhimbja e kokës.