5 mënyra si të rigjeneroni lëkurën tuaj - Gazeta Express
string(39) "5-menyra-si-te-rigjeneroni-lekuren-tuaj"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/01/2023 19:28

5 mënyra si të rigjeneroni lëkurën tuaj

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/01/2023 19:28

Gjithçka që vendosim në trup dhe mënyra se si jetojmë ndikon në  lëkurë, si organi më i madh në trupin tonë çdo gjë që i ndodh lëkurës është e dukshme, sidomos pas festës, kur hani shumë sheqer dhe kur nuk flini mjaftueshëm.

Lëkura mund të bëhet e thatë dhe e ashpër, kështu që ju duhet ta trajtoni atë.

Lexo Edhe:

Rutinë dhe pastrim

Mendoni për rutinën tuaj të kujdesit. Përdorni pastrues të butë dhe hidratues të lëkurës. Pastroni fytyrën tuaj nga të gjitha gjurmët e papastërtive, duke përfshirë grimin, papastërtitë, qelizat e vdekura dhe ndotësit e ndryshëm të ajrit.

Kujdesi i pamjaftueshëm çon në bllokimin e poreve, çon në rritje të yndyrës, parregullsi në fytyrë, acarime, shpërthime pikash të  zeza . Pastroni fytyrën tuaj në mëngjes dhe në mbrëmje, është veçanërisht e rëndësishme të hiqni qafe të gjitha papastërtitë para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që lëkura juaj të pushojë dhe të rinovohet gjatë natës.

Të ushqyerit

Nëse dëshironi lëkurë të shëndetshme dhe të pastër, atëherë duhet të hani ashtu. Dieta juaj duhet të jetë e ekuilibruar, e pasur me perime dhe fruta. Shmangni marrjen e tepërt të sheqerit, ushqimeve të përpunuara dhe alkoolit. Nëse dëshironi të bëni një ndryshim pozitiv në trupin tuaj, filloni duke detoksifikuar trupin tuaj dhe duke futur ushqime cilësore në trupin tuaj.

Ushqimi i keq dhe zakonet jo të shëndetshme të jetesës e lënë lëkurën pa jetë, duke çuar në skuqje dhe mungesë shkëlqimi. Shfaqen rrudhat, kruajtjet dhe dehidrimi kronik bëhet një problem i përditshëm.

Hidratimi

Pastrimi i brendshëm, së bashku me marrjen e duhur të ushqimeve me vlera ushqyese, kërkon hidratim. Mënyra më e lehtë për të filluar të hidratoni trupin tuaj është duke pirë mjaftueshëm ujë. Uji siguron që të gjitha qelizat e lëkurës të rifitojnë elasticitetin dhe zvogëlon thatësinë, dhe ndihmon në largimin e toksinave nga trupi.

Trajnimi

I gjithë detoksifikimi varet nga aktiviteti fizik. Domethënë, ai mund ta përshpejtojë atë, ashtu si mungesa e tij mund ta ngadalësojë atë. Nëse nuk jeni në formë, filloni me diçka të thjeshtë. Lëvizni, ecni. Bëni joga ose meditim.

Përfitimet e këtyre aktiviteteve janë të pamatshme dhe ju do të filloni t’i ndjeni shpejt efektet e tyre.

Gjumi

Orët e mjaftueshme të gjumit cilësor janë një nevojë jetike e trupit. Gjatë gjumit, lëkura shërohet nga të gjitha dëmtimet dhe inflamacionet, dhe rrathët e errët fshihen. Neglizhimi i rutinës së gjumit cilësor është i keq për trupin tuaj, veçanërisht për lëkurën, sepse përkeqëson më tej gjendjen e tij, si puçrrat, skuqjet, thatësinë, alergjitë e ndryshme. Gjumi i mirë rigjeneron lëkurën, largon qelizat e vdekura, rrit qarkullimin e gjakut dhe rikthen kolagjenin dhe elastinën.