5 këshilla të thjeshta për të reduktuar konsumin e sheqerit - Gazeta Express
string(59) "5-keshilla-te-thjeshta-per-te-reduktuar-konsumin-e-sheqerit"

5 këshilla të thjeshta për të reduktuar konsumin e sheqerit

Shqiperi

Gazeta Express

24/01/2023 21:41

Sheqeri  i rafinuar  është një nga ato ushqime që nuk do të bënim kurrë pa, por që është veçanërisht i dëmshëm për trupin tonë. Shkaku kryesor i shumë sëmundjeve të stilit të jetesës, si diabeti, kolesteroli i shtuar dhe obeziteti,  sheqeri  i rafinuar është një armik i shëndetit tonë, i aftë të krijojë një varësi të vërtetë, njësoj si droga.

Pra, le të shohim arsyet pse  sheqeri  është i keq për ju dhe këshilla të shpejta dhe të lehta  se si të reduktojmë konsumin e sheqerit  në  dietën tonë .

Lexo Edhe:

Pse sheqeri është i keq për ju

Para së gjithash, është mirë të dihet se kur gëlltitet diçka e ëmbël, rritet niveli i glicemisë në trupin tonë, d.m.th. sheqeri në gjak, ndaj të cilit trupi ynë reagon duke prodhuar një hormon të quajtur insulinë, i aftë për të reduktuar praninë e  sheqerit  në. gjaku.

Pasoja e gjithë kësaj quhet hipoglikemia reaktive: Disa orë pasi keni ngrënë  sheqer , ju ndjeni një rritje të papritur të energjisë e shoqëruar nga një dëshirë për më shumë  sheqer .

Hulumtimi i botuar në British Journal of Sports Medicine ka treguar se si konsumimi i tepërt i  sheqerit  të rafinuar (saharozë, shurup misri dhe të gjithë miellrat e rafinuar) mund të ketë efekte në tru shumë të ngjashme me ato të shkaktuara nga substancat narkotike, duke nxitur efekte psikoaktive (abuzimi, dëshira impulsive. ) i mbivendosur, nëse jo edhe më i lartë se ato të substancave të tjera të varësisë si kokaina, alkooli, cigaret, bixhozi, seksi. Rrjedhimisht, sa më shumë  sheqer të hani, aq më shumë rritet dëshira juaj e vazhdueshme për këtë ushqim.

Por kjo nuk është e gjitha. Nivelet e larta të insulinës të shkaktuara nga marrja e  sheqerit  kanë efekte negative si në humor, duke na ekspozuar më shumë ndaj ndryshimeve të papritura dhe të pakontrolluara, ashtu edhe në trupin tonë, duke shkaktuar, ndër të tjera, probleme të lëkurës, probleme me cilësinë e gjumit, migrenë, tension abs, zorrë të irrituar dhe. kandidiaza.

Së fundi,  sheqeri  i rafinuar është një ushqim i aftë për të ndihmuar fermentimin, duke na bërë të ndihemi më të ënjtur dhe të pasur me kalori “boshe”, të përcaktuara kështu sepse ato ofrojnë vetëm energji dhe asnjë lloj elementi ushqyes, gjë që ju bën të shtoni peshë shpejt.

Këshilla për të reduktuar konsumin e sheqerit

Mesatarisht, një person mund të konsumojë më shumë se dyfishin e sasisë së rekomanduar ditore të  sheqerit  pa e ditur këtë. Në  fakt, sheqeri është i pranishëm në shumë ushqime dhe pije, madje edhe ato për të cilat nuk do të dyshonit kurrë. 

Në fakt, përveç ëmbëlsirave, ëmbëlsirave, ëmbëlsirave dhe produkteve të ngjashme, pijeve të gazuara, pijeve alkoolike dhe lëngjeve të frutave,  sheqeri  është i pranishëm edhe në ushqime si çokollata e zezë, kosi, qumështi,  frutat , akullorja, si dhe pothuajse në të gjitha produktet industriale. ushqime, duke përfshirë ushqimet e gatshme dhe sanduiçe me ushqim të shpejtë. Për këtë të fundit, për shembull,  sheqeri  mund të gjendet si në përbërjen e bukës ashtu edhe në salcë (ketchup, mustardë e ëmbël, salcë Barbecue) dhe ndonjëherë edhe në mish.

Prandaj, hapi i parë për të reduktuar  marrjen e sheqerit është të jeni të vetëdijshëm se cilat ushqime përmbajnë më shumë sheqer, në mënyrë që t’i shmangni ato lehtësisht. Për më tepër, për të  reduktuar konsumin e sheqerit  në një mënyrë të thjeshtë, ju këshillojmë që:

  • filloni një dietë detoksifikimi, për të lehtësuar procesin e detoksifikimit të trupit
  • shmangni përdorimin e ëmbëlsuesve, veçanërisht të aspartamit, pasi ato janë të dëmshme për shëndetin
  • merrni sasinë e duhur të karbohidrateve komplekse dhe fibrave (drithëra dhe miell integral, bishtajore, fruta)
  • Zvogëloni gradualisht  marrjen e sheqerit , duke filluar me ushqime të pasura me sheqerna të thjeshta, të tilla si pijet e gazuara, pijet, pijet e gazuara, lëngjet e frutave,  alkooli , karamele, salcat, drithërat dhe miellrat e rafinuara, ëmbëlsirat, biskotat dhe sanduiçet.

Të heqësh dorë  plotësisht nga sheqeri  brenda natës mund të jetë një detyrë jashtëzakonisht e vështirë, sepse si trupi ashtu edhe qiellza jonë janë mësuar tani me konsumimin pa kriter të këtij ushqimi. Për më tepër, kur vendosni të ndaloni marrjen  e sheqerit , mund të keni reagime të ngjashme me ato të një detoksikimi të drogës, veçanërisht pas konsumimit masiv dhe të vazhdueshëm. Simptomat më të zakonshme që dikush mund të përjetojë në këtë fazë janë lodhja, dhimbja e kokës, mjegulla e trurit, nervozizmi dhe shqetësimet gastrointestinale. Por mos u shqetësoni! E gjithë kjo do të zgjasë disa ditë, pasi trupi ynë është krijuar për të detoksikuar veten nga  varësia ndaj sheqerit brenda rreth një jave. Prandaj, nuk do të duhet shumë kohë për të ndjerë përmirësime në humor dhe për të eliminuar ënjtjet dhe disa kilogramë të tepërt!/Gazeta Express