4 ushqime me shumë yndyrë, por janë super të shëndetshme - Gazeta Express
string(55) "4-ushqime-me-shume-yndyre-por-jane-super-te-shendetshme"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/05/2022 19:47

4 ushqime me shumë yndyrë, por janë super të shëndetshme

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/05/2022 19:47

Ideja që për të humbur peshë duhet të ulni plotësisht yndyrën është shkatërruar prej kohësh sepse thjesht ato dieta që fokusohen në të nuk ofrojnë humbje peshe afatgjatë.

“Yndyrnat e mira” janë thelbësore për trupin tonë dhe dietën tonë duke na ndihmuar të humbim peshë, përthithjen e vitaminave dhe për të pasur një lëkurë të shëndetshme.

Lexo Edhe:

Shikoni më poshtë ushqimet që na ofrojnë përfitime të shëndetshme:

Avokado

Ndryshe nga të gjitha frutat e tjera që përmbajnë karbohidrate, avokado është e vetmja që përmban yndyrë (rreth 80% dhe madje tejkalon ushqimet shtazore).

Zgjedhje perfekte sepse përveç fibrave që ka, ndihmon edhe funksionimin e zemrës.

Peshku i yndyrshëm

Peshqit e yndyrshëm si salmoni, sardelet dhe harenga janë ndër burimet më të bollshme shtazore të proteinave dhe vitaminave nga të cilat mund të zgjidhni.

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Vaji është një nga elementët kryesorë të dietës sonë mesdhetare dhe është një nga burimet më të shëndetshme të yndyrave të mira.

Ju gjithashtu e konsideroni atë anti-inflamator.

Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë (zgjidheni me 70% kakao) është një nga ushqimet më të shijshme të pasura me yndyrë (rreth 65%).

Gjithashtu përmban hekur dhe magnez dhe mund të jetë një zgjedhje e ëmbël, e shijshme dhe mbi të gjitha e shëndetshme./abcnews.al