4 gjëra që mund të ndihmojnë kundër gërhitjes - Gazeta Express
string(45) "4-gjera-qe-mund-te-ndihmojne-kunder-gerhitjes"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

29/12/2022 20:27

4 gjëra që mund të ndihmojnë kundër gërhitjes

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

29/12/2022 20:27

Pavarësisht nëse gërhitni ose dikush po gërhit pranë jush, me shumë mundësi do të zgjoheni të lodhur dhe të irrituar çdo mëngjes.

Por ka shumë zgjidhje natyrale dhe ndryshimi i disa zakoneve mund të jetë i mjaftueshëm për ju dhe familjen tuaj që më në fund të zgjoheni të përgjumur.

Lexo Edhe:

Rregulloni peshën e trupit tuaj

Njerëzit mbipeshë kanë dy herë më shumë gjasa të gërhasin gjatë natës sesa njerëzit me peshë normale. Shpjegimi është shumë i thjeshtë: njerëzit obezë kanë yndyrë të tepërt në zonën e qafës, e cila ngushton rrugët e tyre të frymëmarrjes dhe shkakton gërhitje. Me fjalë të tjera, nëse hiqni kilogramët e tepërt, është shumë e mundur që të shpëtoni edhe nga gërhitjet e pakëndshme të natës.

Ndryshoni pozicionin tuaj të gjumit

Gjumi me shpinë mund të çojë në një bllokim ose ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes. Gjegjësisht, kur hapni gojën duke qenë shtrirë në shpinë në gjumë, nofulla e poshtme relaksohet dhe bie poshtë, duke bllokuar pjesërisht kalimin e ajrit nëpër rrugët e frymëmarrjes dhe rezultati është gërhitja.

Pi më shumë ujë

Hidratimi adekuat është gjithmonë i dëshirueshëm, veçanërisht për ata që gërhasin. Gjegjësisht, dehidratimi çon në formimin e sekrecioneve në hundë, të cilat mund të shkaktojnë gërhitje. Për të shmangur këtë, përpiquni të pini mjaftueshëm ujë gjatë ditës: rekomandimi është rreth 3,7 l për burrat dhe 2,7 l për gratë.

Lërini cigaren dhe alkoolin

Nëse konsumoni rregullisht alkool, veçanërisht para gjumit, kjo mund të jetë shkaku i gërhitjes. Gjegjësisht, pirja e alkoolit disa orë para se të shkoni në shtrat relakson muskujt e fytit dhe në këtë mënyrë shkakton gërhitje. Gjithashtu, duhanpirësit kanë më shumë gjasa të gërhasin pasi pirja e duhanit irriton indet e fytit dhe shkakton inflamacion që rezulton në gërhitje. /abcnews.al