18 vjeçarja bën historinë: Billie Eilish mposht ikonat e muzikës, merr të gjitha çmimet kryesore në Grammy - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

27/01/2020 11:36

18 vjeçarja bën historinë: Billie Eilish mposht ikonat e muzikës, merr të gjitha çmimet kryesore në Grammy

Ballina

Gazeta Express

27/01/2020 11:36

Billie Eilish ka arritur të rrëmbejë çmimet në të gjitha kategoritë kryesore në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve për më të mirët e vitit në muzikë.

Këngëtarja e re por shumë e talentuar, Billie Eilish, ka arritur të bëjë historinë në ‘Grammy Awards’, duke u bërë artistja e parë që fiton në tre kategoritë kryesore në të njëjtin vit.

Ajo është vetëm 18 vjeçare dhe Billie tashmë ka ‘Albumin më të mirë të vitit‘, “Këngën më të mirë të vitit’, ‘Regjistrimin më të mirë të vitit‘ dhe është ‘Artistja e re më e mirë’.

Eilish bashkë me vëllain e saj, Finneas, kanë punuar në albumin “When we fall asleep, where do we go” kur ajo ishte vetëm 16 vjeçare, ndërsa hiti

Këngëtarja ka qenë gjashtë herë e nominuar këtë edicion, ndërsa gjatë mbrëmjes edhe ka interpretuar këngën e saj ‘When the party is over‘.

Billie Eilish – When The Party’s Over (LIVE) – GRAMMY AWARDS 2020

Grammys 2020 janë mbajtur gjatë natës së mbrëmshme në Staples Center në Los Angeles, palestër kjo e cila konsiderohet edhe ‘shtëpia’ e Kobe Bryant, i cili humbi dje jetën tragjikisht në një aksident me helikopter. Nata u karakterizua me homazhe me lavdërime për jetën dhe karrierën e basketbollistit legjendar./Gazeta Express/

Lista e plotë e fituesve:

Regjistrimi i vitit
BAD GUY
Billie Eilish
Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

Albumi i vitit
WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?
Billie Eilish
Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters; John Greenham, mastering engineer.

Kënga e vitit
BAD GUY
Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Artistja e Re më e mirë
BILLIE EILISH

Performanca më e mirë pop/solo
TRUTH HURTS
Lizzo

Performanca më e mirë pop Duo/Grup
OLD TOWN ROAD
Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus

Albumi më i mirë pop vokal
WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?
Billie Eilish

Videoja më e mirë
OLD TOWN ROAD (OFFICIAL MOVIE)
Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers

Filmi më i mirë muzikor
HOMECOMING
Beyoncé
Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Steve Pamon & Erinn Williams, video producers

Kënga më e mirë Dance
GOT TO KEEP ON
The Chemical Brothers
The Chemical Brothers, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers

Albumi më i mirë Dance/Elektronik
NO GEOGRAPHY
The Chemical Brothers

Performanca më e mirë rok
THIS LAND
Gary Clark Jr.

Performanca më e mirë metal
7EMPEST
Tool

Kënga më e mirë Rok
THIS LAND
Gary Clark Jr.

Albumi më i mirë Rok
SOCIAL CUES
Cage The Elephant

Best Alternative Music Album
FATHER OF THE BRIDE
Vampire Weekend

Best R&B Performance
COME HOME
Anderson .Paak Featuring André 3000

Best Traditional R&B Performance
JEROME
Lizzo

Best R&B Song
SAY SO
PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

Best Urban Contemporary Album
CUZ I LOVE YOU (DELUXE)
Lizzo

Best R&B Album
VENTURA
Anderson .Paak

Best Rap Performance
RACKS IN THE MIDDLE
Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy

Best Rap/Sung Performance
HIGHER
DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend

Best Rap Song
A LOT
Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)

Best Rap Album
IGOR
Tyler, The Creator

Best Country Solo Performance
RIDE ME BACK HOME
Willie Nelson

Best Country Duo/Group Performance
SPEECHLESS
Dan + Shay

Best Country Song
BRING MY FLOWERS NOW
Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

Best Country Album
WHILE I’M LIVIN’
Tanya Tucker

Best Latin Pop Album
#ELDISCO
Alejandro Sanz

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
EL MAL QUERER
ROSALÍA

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
DE AYER PARA SIEMPRE
Mariachi Los Camperos

Best Tropical Latin Album
OPUS
Marc Anthony