12 shenjat e këmbëve që tregojnë se shëndeti ynë është në rrezik, shumica e njerëzve nuk i dinë - Gazeta Express
string(94) "12-shenjat-e-kembeve-qe-tregojne-se-shendeti-yne-eshte-ne-rrezik-shumica-e-njerezve-nuk-i-dine"

Shneta

Gazeta Express

19/07/2022 11:50

12 shenjat e këmbëve që tregojnë se shëndeti ynë është në rrezik, shumica e njerëzve nuk i dinë

Shneta

Gazeta Express

19/07/2022 11:50

Kur trupi juaj po flet me ju, është e rëndësishme të dëgjoni. Shikoni 12 shenjat paralajmëruese që këmbët tuaja mund t’ju tregojnë se shëndeti juaj është në rrezik:

1.Këmbët pa qime: Mund të jetë shenjë se qarkullimi i gjakut në këmbët tuaja nuk është i mirë.

Lexo Edhe:

Thonjtë nga brenda: Mund të nënkuptojë se keni anemi dhe duhet të kontrolloni nivelet e hekurit në gjak.

Plagët që zgjasin për një kohë të gjatë: Mund të jetë shenjë e glukozës së tepërt në gjak dhe mundësisht diabetit. Konsultohuni me mjekun tuaj.

Këmbët e ftohta: Nëse ju ndodh shpesh, mund të jetë shenjë e një problemi me tiroiden.

Thonjtë e verdhë: Është diçka që mund t’ju ​​bëjë të ndiheni keq. Më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj, sepse mund të jetë shenjë e mykut të thonjve.

Dhimbje në thembër: Nëse keni dhimbje të vazhdueshme dhe të forta në thembër, mund të jetë shenjë e fasciitit shputar, i cili mund të përkeqësohet.

7.Mpirje: Nëse të dyja këmbët tuaja janë të mpirë, mund të jetë shenjë e diabetit. Nëse vetëm njëri është i mpirë, mund të ketë një nerv të dëmtuar në këmbë ose në shpinë. Gjithsesi, duhet ta kontrolloni.

8.Dhimbje në nyjet e këmbës: Nëse nyjet në këmbë ju dhembin, mund të jetë fillimi i artritit reumatoid.

9.Këmbët e thata: Nëse këmbët tuaja janë të thata, veçanërisht midis gishtërinjve, atëherë mund të jetë një simptomë e një infeksioni mykotik, këmba e atletit. Mund të kruhet, digjet ose dhemb nëse nuk e trajtoni menjëherë.

10.Maja e gishtit: Mund të jetë shenjë e sëmundjes së mushkërive dhe është mirë ta shikoni.

11.Ndryshimi i ngjyrës së gishtërinjve: Nëse gishtat e këmbëve bëhen të kuqe, të bardhë ose blu, kjo mund të tregojë një sëmundje autoimune.

12.Gropëzat në thonj: Mund të jetë shenjë e psoriasis. 3 nga 4 të sëmurë me artrit psoriatik kanë gropa thonjve.