10 rekorde që Messi i theu me Argjentinën gjatë Kupës së Botës në Katar - Gazeta Express
string(71) "10-rekorde-qe-messi-i-theu-me-argjentinen-gjate-kupes-se-botes-ne-katar"

10 rekorde që Messi i theu me Argjentinën gjatë Kupës së Botës në Katar

Gazeta Express

24/12/2022 23:26

Statistikat e regjistruara nga Leo Messi pas triumfit në Botërorin e Katarit janë befasuese.

1. Më shumë paraqitje në Kupën e Botës:

Lexo Edhe:

Me 26 ndeshje, Leo është përpara Lothar Matthaus (25) dhe Miroslav Klose (24).

2. Më së shumti asistime në kampionatet botërore:

Me 9 asistime ka kaluar Diego Maradona (8).

3. Shumica e minutave të luajtura:

Messi është lojtari me më shumë minuta në Kupën e Botës (2314), duke kaluar atë të Paolo Maldinit (2217).

4. I vetmi futbollist argjentinas që ka shënuar gola në katër Botërorë të ndryshëm.

5. Lojtari i vetëm që jep asistime në çdo Botëror që ka marrë pjesë.

6. Lojtari që ka veshur më së shumti kapitenin e kombëtares së Argjentinës në Kupën e Botës.

Pasi mori një shirit në krahë në 2011, Messi bëri 18 paraqitje për Argjentinën në Kupën e Botës.

7. Më shumë gola në historinë e Kupës së Botës.

8. Lojtari më i ri që ka luajtur pesë Kupa Botërore nën 35 vjeç.

9. Më shumë çmime “lojtari më i mirë” në një ndeshje.

11 çmimet e tij do të thotë se ai i ka fituar ato në 42% të ndeshjeve të Kupës së Botës në të cilat ka konkurruar.

10. Lojtari më i vjetër që ka shënuar dhe asistuar në të njëjtën ndeshje të Kupës së Botës.

35 vjet, 5 muaj e 19 ditë. /G.D abcnews.al/