10 hitet e pavdekshme të Justin Timberlake - Gazeta Express

10 hitet e pavdekshme të Justin Timberlake

Rozë

Gazeta Express

21/04/2021 12:18

Justin Randall Timberlake lindur më 31 janar 1981  është një këngëtar, kompozitor, aktor dhe producent amerikan lindur dhe rritur në Tenesi.

Në fund të viteve 1990, Timberlake u shqua si një nga dy vokalistët kryesorë dhe anëtari më i ri i NSYNC, i cili përfundimisht u bë një nga grupet më të shitura të djemve të të gjitha kohërave. Timberlake fitoi dy çmime Grammy ndërsa ka pas vetes dhjetëra hite.

Lexo Edhe:

Si e dhjeta në mesin e këngëve më të mira të Justin futet “Strawberry Bubblegum”.

Kënga, e cila është shkruar dhe krijuar nga vetë artisti në bashkëpunim me Timbaland dhe J-Rock, u publikua në vitin 2013 si pjesë e albumit të tij të tretë.

Struktura e saj muzikore u krahasua me veprat e muzikantëve si Barry White, Prince dhe Stevie Wonder dhe në përgjithësi vlerësohej, por teksti u kritikua si klishe.

Përkundër disa kritikave, kënga debutoi në numrin 22 në tabelën e këngëve në Korenë e Jugut.

Gjithashtu arriti kulmin në numrin 34 dhe 38 në UK R&B Singles Chart dhe US Hot R & B / Hip-Hop Songs.

Timberlake interpretoi këngën për herë të parë në Late Night me Jimmy Fallon në 15 Mars 2013.

 ‘’Summer love’’ radhitet në pozitën e nëntë në listën e artistit amerikan.

Kjo këngë është pjesë e albumit të tij të dytë ndërsa u publikua si e gjashta dhe e fundit në vitin 2007.

Kënga u prodhua pas ndërprerjes dy-vjeçare të Timberlake nga industria e muzikës; kur ai u ndje i “djegur” pas publikimit të albumit të tij debutues solo në 2002.

“Summer Love” mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët e muzikës; me disa që e krahasojnë atë me punën e tij me ish-grupin e tij ‘N Sync.

Pavarësisht se nuk u lëshua zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara, kënga arriti numrin 6 në Billboard Hot 100 dhe numrin një në tabelën Billboard Pop Songs. U certifikua platin nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA) për shitjen e mbi një milion njësive. Kënga gjithashtu arriti kulmin në top 10 në Belgjikë dhe Kanada.

“What Goes Around, Comes Around” është një tjetër hit nga këngëtari dhe kompozitori amerikan për albumin e tij të dytë në studio (2006).

Është shkruar dhe prodhuar nga Timberlake, Timbaland dhe Danja. Kënga u tha të ishte rreth tradhtisë dhe faljes, dhe u përshkrua nga disa kritikë të muzikës si një “vazhdim” i këngës së tij të vitit 2002 “Cry Me a River”.

Kënga mori kritika përgjithësisht pozitive nga kritikët e muzikës dhe u bë hiti i tretë radhazi numër një i Timberlake në Billboard Hot 100.

“Mirrors” , e cila vjen në pozitën numër 7 është publikuar në vitin 2013 si pjesë e albumit të tretë të Justin.

Kënga u frymëzua nga marrëdhënia e tij me Jessica Biel dhe martesa e gjyshërve të tij ndërsa videoja muzikore shoqëruese, e drejtuar nga Floria Sigismondi, u publikua në Mars 2013 dhe përshkruan një përrallë të dy të dashuruarve nëpër disa dekada.

‘’Mirrors’’ arriti kulmin në numrin dy në Billboard Hot 100 dhe kryesoi në Top 40-in kryesor në Shtetet e Bashkuara.

Kënga u prit me vlerësime pozitive nga kritikët pas publikimit dhe mori një nominim për Çmimin Grammy për Performancën më të mirë Solo Pop. Videoja e saj muzikore fitoi dy çmime MTV Video Music përfshirë Video të Vitit. Që nga 2018, kënga ka shitur mbi 3.9 milion shkarkime në SH.B.A.

“Rock Your Body” radhitet e gjashta në mesin e këngëve më të mira të Justin Timberlake e publikuar në vitin 2003.

Fillimisht kjo këngë ishte krijuar për Michael Jackson, i cili e refuzoi së bashku me disa këngë të tjera, të cilat iu dhanë Timberlake për albumin e tij debutues.

Kënga mori kritika përgjithësisht pozitive, me kritikët e muzikës që e vunë re atë si një këngë të spikatur, ndërsa komplimentonte elementët e saj muzikorë.

“Rock Your Body” arriti kulmin në numrin dy në UK Singles Chart dhe u rendit në numrin pesë në Billboard Hot 100 të SHBA.

Në pozitën nr 5 vjen ‘’SexyBack’’.

Kënga, e cila është pjesë e albumit të tij të dytë u publikua në korrik të vitit 2006.

Për interpretimin e tij edhe vetë artisti tha se këndoi këngën në një stil rock jo R&B sic ishin mësuar njerëzir ta dëgjojnë.

Pjesë e këngës është edhe Timbaland, i cili edhe e krijoi atë.

“Señorita” është nga këngët më të njohura të Justin Timberlake, e cila erdhi si e katërta nga albumi i tij debutues.

Justin bashkë-shkroi këngën me producentët e tij Pharrell Williams dhe Chad Hugo të The Neptunes.

Kënga e cila flet për një grua vëmendjen e së cilës Justin përpiqet ta ketë, sipas vetë artistit u ndikua nga Stevie Wonder.

Komercialisht, kënga arriti kulmin brenda dhjetë më të mirëve në Australi dhe Zelandën e Re, njëzet më të mirat në Belgjikë, Danimarkë, Irlandë dhe Mbretërinë e Bashkuar dhe tridhjetë më të mirët në Hollandë, Suedi dhe Shtetet e Bashkuara. Videoja muzikore e saj u nominua për një MTV Video Music Award në kategorinë për Video më të mirë në 2004.

“Like I Love You” është single-i debutues i regjistruar nga kantautori amerikan Justin Timberlake për albumin e tij debutues në studio, në bashkëpunim me reperin amerikan Clipse.

Është bashkë-shkruar nga Timberlake dhe Neptunes, të cilët gjithashtu e prodhuan atë.

 Kënga u lançua në 16 Shtator 2002, si solo e Timberlake, pas ndërprerjes së njoftuar të NSYNC.

Kënga arriti kulmin në numrin 11 në Billboard Hot 100 të SHBA dhe numrin dy në Mbretërinë e Bashkuar. [1] Ajo u interpretua nga Timberlake në MTV Video Music Awards 2002 në New York City, më 29 gusht 2002. Ai gjithashtu mori një nominim në Grammy Awards të vitit 2003 për Bashkëpunimin më të Mirë.

“Cry Me A River” i bëri fansat të harrojnë gjithçka për N’SYNC dhe të përqafojnë Timberlake si një yll solo të muzikës. Me një ritëm të jashtëzakonshëm tëTimbaland, JT këndon për dhimbjen, pendimin dhe trishtimin nga romanca e tij dikur përrallore me Britney Spears.

Marrëdhënia e tyre ishte një nga më ikoniket e viteve ’90, dhe fundi i saj ishte si një shpërthim i madh që asnjëri nuk mund të shpëtonte.

Sidoqoftë, përmes asaj kohe të errët erdhi diçka e bukur – “Cry Me A River”. Justin i vendosi emocionet e tij në ekranin e plotë në pistën fituese të Çmimeve Grammy.

Si kënga më e mirë dhe e suksesshme e Justin Timberlake konsiderohet ‘’My love’’.

Kënga, e cila është në bashkëpunim me reperin amerikan T.I është pjesë e albumit të dytë dhe u publikua në tetor 2006.

Përkundër viteve që kanë kaluar ‘’My love’’ ka mbetur një baladë e përjetshme që ka ende tifozë që e këndojnë kudo.