Zyrtarët rusë u bëjnë thirrje banorëve të Khersonit të përdorin rubla - Gazeta Express
string(69) "zyrtaret-ruse-u-bejne-thirrje-banoreve-te-khersonit-te-perdorin-rubla"

Lajme

Gazeta Express

06/12/2022 10:34

Zyrtarët rusë u bëjnë thirrje banorëve të Khersonit të përdorin rubla

Lajme

Gazeta Express

06/12/2022 10:34

Zyrtarët e vendosur rusë në zonat e pushtuara të rajonit Kherson i kanë kërkuar banorëve që të përdorin rubla. Pagesat në monedhën kombëtare të Ukrainës, hryvnia, do të përfundojnë më 1 janar, njoftoi kreu i forcave pushtuese Vladimir Saldo në një video të postuar në Telegram, shkruajnë mediat e huaja.

Ata përmendën gjithashtu rënien masive të vlerës së hryvnia për shkak të problemeve ekonomike të Ukrainës. Kherson u rimor nga forcat ukrainase në nëntor, por trupat ruse vazhdojnë të pushtojnë pjesë të mëdha të rajonit Kherson.

Lexo Edhe:

Rajonet e aneksuara të Luhanskut dhe Donetskut tashmë përdorin rublën.