Zhdukja e dyshimtë e Jimmy Hoffa - Gazeta Express

Mistere

Gazeta Express

16/05/2019 18:06

Me i fundit

Zhdukja e dyshimtë e Jimmy Hoffa

Mistere

Gazeta Express

16/05/2019 18:06

Jimmy Hoffa ishte një udhëheqës i sindikatës amerikane i cili shërbeu si President i Vëllazërisë Ndërkombëtare të Sindikatave (IBT) nga 1957 deri në 1971.

Hoffa u përfshi në krimin e organizuar që nga vitet e para të punës së tij të Teamsters dhe kjo lidhje vazhdoi deri në zhdukjen e tij në vitin 1975. Ai u dënua për shkak të ngacmimit të jurisë, përpjekjes së ryshfetit dhe mashtrimit në vitin 1964, në dy gjykime të ndara. Ai u burgos në vitin 1967 dhe u dënua me 13 vjet. Në mes të vitit 1971, ai dha dorëheqjen si kryetar i bashkimit si pjesë e një marrëveshjeje faljeje me presidentin Richard Nixon; dhe ai u lirua më vonë atë vit, megjithëse u ndalua nga aktivitetet e sindikatës deri në vitin 1980. Hoffa, duke shpresuar që të rimarrë mbështetjen dhe të kthehej në udhëheqjen e IBT, u përpoq pa sukses për ta përmbysur këtë urdhër.

Hoffa u zhduk të mërkurën, më 30 korrik 1975, nga parkingu i restorantit Red Fox në Bloomfield Township, një periferi të Detroit. Ai u kishte thënë të tjerëve se po shkonte atje për t’u takuar me dy udhëheqës mafioz: Anthony Giacalone dhe Anthony Provenzano. Provenzano ishte gjithashtu një udhëheqës i Teamster në New Jersey dhe kishte qenë më herët pranë Hoffa. Provenzano ishte një zëvendëspresident kombëtar me IBT nga 1961, mandati i dytë i Hoffa si president i Teamsters. Anthony Provenzano, dikur mik i Hoffa, por tani një armik, kërcënoi të rrëmbejë dhe të lëndonte mbesën e Hoffa. Hoffa e quajti Provenzano “i çmendur”. Në vitin 1973 dhe 1974, Hoffa i foli atij për të kërkuar ndihmë në mbështetjen e tij për rikthimin e tij në pushtet. Provenzano refuzoi të dëgjonte dhe kërcënoi Hoffa duke thënë se ai do të tërhiqte guximin e tij dhe rrëmbeu mbesat e tij. Hoffa nuk mund të përballonte me lehtësi këto kërcënime: të paktën dy nga kundërshtarët politikë të Provenzano besohej se ishin vrarë. Të tjerë që kishin folur kundër tij ishin sulmuar fizikisht. Kërcënimet nga mafia se ata do të shpëtoheshin nga Hoffa u morën shumë seriozisht; Djali i Hoffës citohet të ketë thënë: “Babi po e shtyu kaq shumë për t’u kthyer në detyrë, gjithnjë e më shumë u frikësova se turma do të bënte diçka për këtë.” Ka patur tri vizita në një afat të shkurtër kohor për shtëpinë e Hoffës në liqenin Orion dhe një udhëtim në zyrat e ligjit të ndërtimit të Guardian nga Anthony Giacalone, një kërcim i dyshuar në Mafia Detroit dhe vëllai i tij më i vogël, Vito. Miqësore me Provenzano dhe besohet të jenë të lidhur me të, qëllimi i tyre i deklaruar në ardhjen ishte të ngrinte një “takim paqeje” midis Provenzano dhe Hoffa. Djali i Hoffas e shihte “hapjen e paqes” si një pretekst. Ai ishte i bindur se Giacalone ishte “duke vendosur babanë” për një hit. Edhe vetë Hoffa po bëhej gjithnjë e më i shqetësuar sa herë që dolën Giacalones. Takimi do të zhvillohet në Machus Red Fox, një restorant periferik në Detroit. Red Fox Fox ishte i njohur për Hoffa; restoranti kishte pritur pritjen e dasmës së djalit të tij, Jakovit.  Hoffa shkroi datën në kalendarin e zyrës së tij, “TG – 2 P.M. – Red Fox”

Më 30 korrik, Hoffa u largua në shtëpinë e tij të gjelbër Pontiac Grand Ville në orën 1:15. Para se të nisej në restorant, ai u ndal në Pontiac për të biseduar me mikun e tij të ngushtë, Louis Linteau, ish-president i Teamsters Local 614 në Pontiac, i cili në atë kohë shërbente në Shërbimin e Aeroportit të Shërbimit, një shërbim limuzinë. Linteau dhe Hoffa ishin armiq, por kishin ndryshuar dallimet e tyre dhe deri në kohën që Hoffa u largua nga burgu, Linteau u bë sekretari i tij jozyrtar. Ishte e njohur edhe në botën e krimit dhe në sindikatat e punës që Linteau veproi si një tampon për Hoffa dhe se nëse dikush kishte nevojë për një takim ballë për ballë me të, ata duhet të kontaktojnë së pari Linteau. Takimi i darkës midis Hoffa dhe vëllezërve Giacalone më 26 korrik ku ata e njoftuan atë për uljen e 30 korrikut u rregullua nga Linteau. Hoffa u ndal nga zyra e tij për të kontrolluar para se të shkonte në Red Fox Machus. Linteau ishte jashtë për drekë kur Hoffa ndaloi kështu që Hoffa la një mesazh për të para se të nisej.

Në orën 14:15, një Hoffa i mërzitur e thirri gruan e tij nga një telefon i paguar në një post para Damman Hardware, direkt pas Red Fox dhe u ankua, “Ku është ferri Tony Giacalone?  Gruaja e tij i tha atij se ajo nuk kishte dëgjuar nga askush. Ai i tha asaj se do të ishte në shtëpi në orën 16:00. Disa dëshmitarë okularë panë Hoffa duke qëndruar pranë makinës së tij dhe duke ecur në parkingun e restorantit. Dy burra e panë Hoffën të dalë nga Red Fox pas një dreke të gjatë dhe e njohu atë; ata ndaluan të bisedonin me të shkurtimisht dhe ta shtrëngonin dorën. Në orën 3:27, Hoffa e quajti Linteau duke u ankuar se Giacalone ishte vonë. Hoffa tha: “Ky djalë i ndyrë i një kursi Tony Jocks e ka vendosur këtë takim, dhe ai është një orë e gjysmë vonë”. Linteau i tha atij të qetësohet, dhe të ndalet nga zyra e tij në rrugën e shtëpisë. Hoffa tha se ai do dhe varur.

Të nesërmen në orën 7 të mëngjesit, gruaja e Hoffës thirri djalin dhe vajzën e saj me telefon, duke thënë se babai i tyre nuk kishte ardhur në shtëpi. Në rrugën e saj për në shtëpi, vajza e Hoffa pretendonte të kishte pasur një vizion të babait të saj, të cilin tashmë ishte e sigurt se kishte vdekur. Ai u rrëzua, duke veshur një këmishë me mëngë të shkurtra me ngjyrë të errët. Në ora 7:20, Linteau shkoi tek Machus Red Fox dhe gjeti makinën e hapur të Hoffa në parkingun, por nuk kishte asnjë shenjë të Hoffa-s apo ndonjë tregues se çfarë i kishte ndodhur atij. Ai e thirri policinë, e cila më vonë mbërriti në vendin e ngjarjes. Policia e Shtetit u soll dhe FBI u alarmua. Në darkë, djali i Hoffa, James P. Hoffa, paraqiti një raport të personave të pagjetur.

Vitet e hetimeve të gjera, që përfshijnë agjenci të shumta të zbatimit të ligjit, përfshirë FBI-në, nuk arritën në përfundime të caktuara. Giacalone dhe Provenzano, të cilët mohuan se kishin planifikuar një takim me Hoffa, u gjetën të mos kishin qenë afër restorantit atë pasdite. Hoffa u shpall i vdekur ligjërisht më 30 korrik 1982.  Rasti vazhdon të jetë subjekt i thashethemeve dhe spekulimeve.

Gruaja e Hoffës, Josephine, vdiq më 12 shtator 1980. Sipas fëmijëve të saj, ajo vdiq nga pikëllimi i shkaktuar nga zhdukja e burrit të vitit 1975, sepse shëndeti i saj kishte rënë vazhdimisht që nga ajo kohë. Ajo ka vdekur në Michigan./Express/