Vuçiq në telashe të madhe, i plas afera me spiunin rus, filmohet gjithçka - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

20/11/2019 17:15

Vuçiq në telashe të madhe, i plas afera me spiunin rus, filmohet gjithçka

Ballina

Gazeta Express

20/11/2019 17:15

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, pas problemeve shëndetësore po përballet edhe me një skandal jashtëzakonisht të madh që ka plasur sot në Serbi.

Në një video që po qarkullon nëpër të gjithë mediat serbe, shihet se si një anëtar i Shërbimit të Inteligjencës Ushtarak (GRU)  që besohet të jetë Georgy Kelban, i jep ryshfet një sasi të mëdha parash një zyrtari të lartë të shtetit serb.

E tashmë me këtë skandal kanë filluar të merren edhe institucionet në Serbi. Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka treguar se ka folur me presidentin Aleksander Vucic për këtë gjë, dhe ka thënë se kreu i shtetit ka urdhëruar që të vërtetohet autenticiteti i videos, shkruan B92, transmeton Gazeta Express.

“Kam folur me presidentin Vuçiq. Ai ka urdhëruar shërbimin ushtarak të inteligjencës që të hetojë rastin. Nuk i kemi të gjithë informacionet akoma, por do të presim që për një sërë çështjes të informohemi nga komandanti i Forcave të Armatosura të Serbisë rreth rezultateve të hetimit”, ka thënë kryeministrja serbe.

Ndërkohë në mëngjesin  sotëm është paralajmëruar dhe një takim në mes të presidentit të Serbisë, Aleksander Vucic, dhe ambasadorit të Rusisë në Beograd, Alexander Bocan-Kharchenko, por ka mbetur sekrete nëse një takim i tillë ka pasur ndërlidhje me skandalin e agjentit rus.

Video ku shihet veprimtaria e agjentëve të Putinit në Serbi, është publikuar nga RSE./GazetaExpress/