Vuçiq e kursen Ramën kur pyetet nëse sukses i "Open Balkan" është edhe mosovitimi i Rezolutës për Srebrenicën - Gazeta Express
string(107) "vuciq-e-kursen-ramen-kur-pyetet-nese-sukses-i-open-balkan-eshte-edhe-mosovitimi-i-rezolutes-per-srebrenicen"

Lajme

Gazeta Express

26/05/2022 10:56

Vuçiq e kursen Ramën kur pyetet nëse sukses i “Open Balkan” është edhe mosovitimi i Rezolutës për Srebrenicën

Lajme

Gazeta Express

26/05/2022 10:56

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq e ka kursyer kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama duke folur nga Davosi, ku u mblodhën liderët e rajonit.

Vuçiq u takua atje edhe me kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq, të cilin e ka ftuar t’i bashkohet nismës “Ballkani i Hapur”. Në këtë pikë, ai u pyet nëse mendon se një nga sukseset e kësaj nisme është fakti që Kuvendi i Shqipërisë nuk e ka vlerësuar rezolutën për ta dënuar gjenocidin në Srebrenicë, raportojnë mediat serbe.

Lexo Edhe:

Presidenti serb tha se përgjigjja e kësaj pyetje do ta vinte Ramën në pozitë të vështirë, përcjell Gazeta Express.

“Ne kemi marrëdhënie të mira si vende dhe si kombe me mirëkuptim gjithnjë e më shumë. Realisht nuk do ta vë Ramën dhe askënd në pozitë të vështirë për ta lavdëruar veten në publikun vendas. Nuk ka kuptim. Ne i besojmë njëri-tjetrit”, ka thënë Vuçiq.

Ai e vlerësoi shumë qasjen e Ramës në Bruksel së fundmi.