Vuçiq ankohet për tekstin e ri të "planit franko - gjerman" që Lajçak ua ka dorëzuar palëve - Gazeta Express
string(87) "vuciq-ankohet-per-tekstin-e-ri-te-planit-franko-gjerman-qe-lajcak-ua-ka-dorezuar-paleve"

Lajme

Gazeta Express

06/12/2022 17:55

Vuçiq ankohet për tekstin e ri të “planit franko – gjerman” që Lajçak ua ka dorëzuar palëve

Lajme

Gazeta Express

06/12/2022 17:55

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se teksti i ri i propozimit franko-gjerman që kanë marrë palët nuk është përmirësuar në  pjesët ku Serbia e konsideron se duheshin bërë përmirësimet

Vuçiq tha se europianët  “nuk e kanë përmbushur atë që është kërkuar” nga Serbia.

Lexo Edhe:

“Ne jemi të gatshëm të flasim, nuk refuzojmë asgjë paraprakisht, përveçse e kemi bërë të qartë me shkrim, jo ​​vetëm verbalisht, se cilat janë vijat tona të kuqe dhe çfarë nuk mund të pranojmë. Ne jemi të gatshëm të flasim, jemi gati për zgjidhje kompromisi dhe ne do të vazhdojmë të flasim”, ka thënë Vuçiq.