Vrapuesit e një gjysmë-maratone në Uells do të skualifikohen nëse hedhin mbeturina - Gazeta Express

Vrapuesit e një gjysmë-maratone në Uells do të skualifikohen nëse hedhin mbeturina

Lajme

Gazeta Express

17/11/2019 15:55

Vrapuesit që do të marrin pjesë në vrapimin më të gjatë në veri të Uellsit do të skualifikohen nga gara, nëse hedhin mbeturina gjatë garës.

Organizatorët e gjysmë-maratonës “Conwy” thanë se këto masa i kanë marrë për shkak se përdorimi i plastikës po bëhet problem gjithnjë më i madh.

Kjo gjysmë-maratonë sivjet po organizohet për herë të njëmbëdhjetë dhe në të do të marrin pjesë tre mijë vrapues.

Gara fillli sot në orën dhjetë sipas kohës lokale dhe autoritetet i kanë mbyllur disa rrugë për këtë arsye.

Vendime të ngjashme kundër ndotjes së mjedisit janë marrë më parë edhe nga organizatorët e garave të tjera në Britani të Madhe.

Në vitin 2018, autoritetet i kishin pastruar 47 mijë shishe plastike pas përfundimit të Maratonës së Londrës. Kështu, organizatorët kishin marrë masa në prill të këtij viti për ta zvogëluar nivelin e ndotjes gjatë kësaj gare.

Për më tepër, në gjysmë-maratonën e Cardiff-it u përdorën shishe plastike 100 për qind të riciklueshme, letër të riciklueshme dhe medalje të prodhuara nga zinku i ricikluar, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.