Veprimtaria e Goce Dellçevit temë e mbledhjes së Komisionit RMV-Bullgari - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

12/09/2019 10:12

Veprimtaria e Goce Dellçevit temë e mbledhjes së Komisionit RMV-Bullgari

Ballina

Gazeta Express

12/09/2019 10:12

Në Sofje, sot do të mbahet mbledhja e shtatë e Komisionit të Përbashkët ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Bullgarisë, transmeton Portalb.mk.

Në këtë mbledhje, që do të mbahet edhe nesër, do të shqyrtohet periudha e mesme e shekullit dhe vepra e Goce Dellçevit.

Nga ana tjetër, kryeministrat e të dyja shteteve, Zoran Zaev dhe Bojko Borisov kanë inkurajuar Komisioni për të arritur zgjidhje për figurën historike Goce Dellçev, i cili sipas tyre “mund vetëm t’i bashkojë shtetet”. Nëse deri në tetor, Komisioni nuk gjen zgjidhje, Bullgaria nuk mendon ta kushtëzojë marrjen e datës së RMV-së nga Bashkimit Evropian (BE).