Vdes një 69-vjeçar nga Suhareka me COVID-19 - Gazeta Express
string(44) "vdes-nje-69-vjecar-nga-sukareka-me-covid-19l"

Vdes një 69-vjeçar nga Suhareka me COVID-19

Gazeta Express

15/04/2020 9:49

Një 69-vjeçar nga komuna e Suharekës mbrëmë ka ndërruar jetë në Klinikën Infektive në QKUK, i prekur me koronavirus, raporton Gazeta Exress. Lajmin për Gazetën e konfirmoi edhe kreu i Suharekës, Bali Muharremaj.

Lajmi është bërë i ditur po ashtu edhe në raportin 24-orësh të klinikës.

Lexo Edhe:

Sipas raportit, i ndjeri kishte pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese. Deri tash numri i të vdekurve në Kosovë nga COVID-19 ka arritur në 9 persona.

Raporti:

Sipas raportit 24 orësh, në Klinikën Infektive po trajtohen 53 raste pozitiv me Covid-19, kurse janë shëruar 3 pacientë.

Gndja e pacientëve të sëmurë me Covid-19 është si vijon:

39 raste janë në gjendje stabile, 12 raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Në mjekimin intensiv të klinikës janë 3 pacientë në gjendje kritike, prej të cilëve njeri është në oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive si dhe dy pacientë janë në ventilim mekanik.

Në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive, mbrëmë pas mesnatës ka ndërruar jetë pacienti 69 vjeçar nga komuna e Sukarekës, i cili ishte pranuar me 10/04/2020 në gjendje të rëndë dhe  kishte edhe probleme kardiake.