Vdes fëmija i gjashtë emigrant në paraburgim në SHBA - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

23/05/2019 8:05

Vdes fëmija i gjashtë emigrant në paraburgim në SHBA

Lajme

Gazeta Express

23/05/2019 8:05

​Një vajzë 10-vjeçare nga El Salvadori vdiq në burgun amerikan vitin e kaluar, një rast i pa raportuar më herët, që çon në 6 numrin e fëmijëve të emigrantëve që kanë vdekur pasi u arrestuan nga autoritetet kufitare në tetë muaj.

Vajza me defekte të lindura në zemër vdiq në shtator në një spital në Nebraska, thonë zyrtarët.

Emri i saj, kur dhe si ajo kishte hyrë në SHBA nuk janë zbuluar.

Ndërkohë, demokratët kanë kërkuar një hetim për vdekjet.

Presidenti Donald Trump është zotuar të rrëzojë imigracionin e paligjshëm në kufirin amerikano-Meksikë mes një rritjeje të numrit të njerëzve që përpiqen të kalojnë kufirin në muajt e fundit.

Ai ka kritikuar vazhdimisht demokratët për kundërshtimin e tyre ndaj planeve të tij për imigracionin dhe deklaroi një emergjencë kombëtare në shkurt të anashkalojë Kongresin dhe fondet e duhura për një mur të kufirit.