Trump e kërcënon Meksikën për emigrantët - Gazeta Express

Trump e kërcënon Meksikën për emigrantët

Gazeta Express

21/05/2019 23:44

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se Meksika nuk po bën asgjë për të ndalur emigrantët e jashtëligjshëm të cilët arrijnë në kufirin jugor me Shtetet e Bashkuara.

Trump tha se shumë shpejt Meksika do të përgjigjet për këtë.

“Qëndrimi i Meksikës është se njerëzit nga vende të tjera, përfshirë Meksikën, duhet të kenë të drejtën të hyjnë në SHBA dhe që taksapaguesit amerikanë duhet të jenë përgjegjës për shpenzimet e mëdha që lidhen me migrimin ilegal. Meksika është gabim dhe së shpejti do të jap një përgjigje”, tha Trump përmes një postimi në Twitter.

Ai nuk e shtjelloi më shumë se për çfarë përgjigje bëhet fjalë.

Meksika aktualisht është nën presion nga Shtetet e Bashkuara për ndaluar njerëzit që të mos i drejtohen kufirit jugor, përcjell REL.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar me mbyllje të kufirit nëse Meksika nuk bën më shumë për të ndaluar migrantët pa dokumente.